10 warzyw najchętniej uprawianych w szklarni z poliwęglanu

Nie od dziś wiadomo, że szklarnie dają więcej możliwości upraw warzyw niż hodowla w gruncie. Najczęściej wybiera się bardzo trwałe szklarnie wykonane z poliwęglanu. Sprawdź jakie warzywa wybrać do uprawy oraz gdzie zamówić szklarnię z poliwęglanu.

Gdzie zamówić szklarnię z poliwęglanu?

Najkorzystniej szklarnię z poliwęglanu zamawiać u producenta, choćby w firmie Botanic będącej numerem 1. na europejskim rynku. Na przestrzeni lat firma Botanic udowodniła, że jej produkty są dopasowane do potrzeb różnych osób oraz spełniają wysokie standardy jakościowe. Rzadko kto pyta, dlaczego poliwęglan? Materiał ten wielokrotnie sprawdził się dużo lepiej w szklarniach ogrodowych i nie tylko – poliwęglan zaczął być też wykorzystywany, jako zadaszenie wiat lub tarasów.

10 najchętniej uprawianych warzyw w szklarni

Nawet nieogrzewana szklarnia z poliwęglanu pozwala na uprawę roślin w okresie od lutego do listopada. Zatem uprawy w szklarni możesz zacząć tak wcześnie od uprawy:

  1. Nowalijek, do których zaliczyć można:
  • rzodkiewkę;
  • cebulę;
  • szczypiorek;
  • sałatę;
  • roszponkę;
  • rukolę;
  • szpinak;
  • pietruszkę.

Nasiona wysiewa się bezpośrednio do ziemi lub do przygotowanych skrzyń. Do podstawowych zajęć zaliczyć trzeba podlewanie i pikowanie. Trzeba uważać z nawożeniem, najlepiej byłoby podczas przygotowywania podłoża dodać obornik. Wysiewać można już w lutym.

2. Świetnie w szklarni sprawdza się uprawa pomidorów, do których podłoże przygotować powinno się ze świeżym obornikiem. Podłoże można także wymieszać z kompostem. Wykorzystywać warto odmiany jak pomidory tradycyjne lub koktajlowe. Sadzi się je w okolicach kwietnia.

3. Kolejnym bardzo dobrze sprawdzającym się w uprawie warzywem jest papryka, zarówno słodka, jak i ostra. Uprawia się ją z rozsady, można ją wysadzać już w marcu. Papryka lubi dużą wilgotność powietrza, regularne podlewanie, a w upalne dni potrzebne będzie wietrzenie szklarni.

4. Melon jest propozycją wymagającą, nasiona wysiewa się w połowie marca, sadzonki muszą być posadzone na żyznym podłożu.

5. Ogórek uprawia się podobnie, jak pomidora, prowadząc uprawę na sznurkach, otrzyma się większe plony. Ogórki wymagają regularnego nawadniania.

6. Kiwano – inaczej nazywa się ogórkiem afrykańskim, rozsadę wysadza się do szklarni w pierwszej dekadzie czerwca.

7. Arbuz to owoc, który uwielbia warunki szklarniowe, na ogół są one smaczniejsze od tych kupnych. Nasiona wysiewa się w szklarni w marcu, ale aż do końca kwietnia.

8. Batat raczej obecnie bardziej modny niż łatwy w uprawie, ale spróbować można. Na początku kwietnia sadzi się do szklarni bulwki.

9. Balsamówka ogórkowata to roślina z rodziny dyniowatych spożywana na surowo lub po ugotowaniu i upieczeniu. Posiada duże wymagania cieplne, a rozsadę wysadza się, kiedy ma około 5 liści.

10. Oberżyna zwana bakłażanem ma smak podobny do cukinii. W szklarni wysadza się, kiedy roślina ma około 4 pędów. Jest bardzo światłolubna.

Z listy 10 warzyw z pewnością coś dla siebie wybierzesz, przygotuj się odpowiednio, by wiosną być gotowym do uprawy. Uprawy w szklarniach z poliwęglanu to czysta przyjemność.

Powiązane wpisy

Pozostaw komentarz