Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.
Niejeden rodzic zapomina o tym, jak dużą rolę odgrywa prawidłowo skompletowana apteczka. Chorób, urazów czy wypadków nie można przewidzieć, więc lepiej mieć pod ręką niezbędne leki oraz akcesoria. Jeśli zastanawiasz się, jakie produkty dobrze jest posiadać, to ten wpis jest dla Ciebie!
Termometr
Każdy pediatra potwierdzi, że sprawny termometr musi znaleźć się w apteczce. Należy mieć świadomość, że podwyższona temperatura ciała stanowi bardzo często pierwszy symptom choroby. Ważne, aby zaopatrzyć się w niezawodne urządzenie renomowanej marki, które gwarantuje oczekiwaną dokładność pomiarową. Doskonałym wyborem są termometry bezdotykowe, gdyż nie wymagają one od malucha żadnej aktywności. Ponadto wystarczy tylko kilka sekund, by sprawdzić temperaturę ciała. Niektóre modele oferują rozszerzoną funkcjonalność. Za ich pomocą można zweryfikować temperaturę otoczenia, spożywanych płynów czy wody do kąpieli. To znaczące udogodnienie dla rodziców niemowląt.
Leki przeciwgorączkowe, przeciwbólowe, przeciwzapalne
Trudno wyobrazić sobie bez nich domowej apteczki. Trzeba jednak pamiętać, że medykamenty przeznaczone dla osób dorosłych nie są odpowiednie dla maluchów. Konieczne jest dopasowanie leków do wieku oraz wagi pociechy. Nie bez znaczenia jest również ich dawkowanie. Pomocne mogą okazać się informacje znajdujące się w ulotce, jednak nie zaszkodzi zwrócić się o radę do lekarza. Jeśli poszukiwany jest pediatra Kraków i większe miasta oferują nie tylko wizyty w przychodniach, ale też coraz popularniejsze wizyty domowe. Te drugie to duże ułatwienie dla rodziców, a także ochrona chorego maluszka przed innymi zarazkami, które można spotkać w przychodni.
Zdecydowana większość pediatrów odradza zbyt pochopne podawanie medykamentów. W przypadku stanu podgorączkowego dobrze jest wdrożyć naturalne metody obniżenia temperatury ciała (np. schłodzone kompresy).
Leki przeciwbiegunkowe i elektrolity
Biegunka u dzieci występuje relatywnie często. Wywołuje ją nie tylko grypa żołądkowa, ale także błędy żywieniowe. Układ pokarmowy malucha dopiero się rozwija, co zwiększa ryzyko wystąpienia wielu różnorodnych dolegliwości. Leki przeciw biegunce mogą być stosowane zgodnie z zaleceniami lekarza. Nie można zapomnieć także o elektrolitach, za pomocą których możliwe jest uregulowanie pracy gospodarki wodno-elektrolitowej. Trzeba wiedzieć, że tego rodzaju preparaty przydają się także podczas innych chorób, które stwarzają ryzyko odwodnienia organizmu.
Środki na kolki i wzdęcia
W wieku niemowlęcym nierzadko występują wzdęcia oraz kolki. Stanowią ona naturalną reakcję niedojrzałego układu pokarmowego. Wspomniane dolegliwości są dla szkraba niezwykle uciążliwe, a także bolesne. O niedogodnościach informuje on głośnym płaczem. Właśnie dlatego w apteczce muszą znaleźć się odpowiednie preparaty, które przyniosą upragnioną ulgę.
Żel na ząbkowanie
Ząbkowanie nie jest dla maluszka przyjemne. Podczas kompletowania apteczki nie można zapomnieć o żelu przeciwbólowym. Dzięki niemu dziecko staje się o wiele mnie rozdrażnione i niespokojne. Na uwagę zasługuje fakt, że niektóre preparaty sprzedawane są wraz ze specjalną szczoteczką lub końcówką masującą do dziąseł. Są to akcesoria ułatwiające precyzyjną aplikację.
Sprej do nosa
Katar nie stanowi dużego zagrożenia dla zdrowia dziecka, jednak znacząco zmniejsza jego komfort życia. Dobrym wyborem jest sprej izotoniczny lub hipertoniczny, dzięki któremu można szybko udrożnić drogi oddechowe. Alternatywę stanowi sól fizjologiczna – nie stanowi ona zagrożenia nawet dla kilkumiesięcznych szkrabów.
Inhalator
Starsze dzieci mogą korzystać z inhalatora pod okiem rodzica. To urządzenie, które doskonale sprawdza się podczas infekcji dróg oddechowych, a nawet przeziębienia. Możliwość stosowania naturalnych substancji stanowi tutaj ogromny plus. Oczywiście inhalacje powinny być przeprowadzane po konsultacji z lekarzem.
Środki na zaparcia
Maluchowi nie należy podawać środków przeczyszczających przeznaczonych dla osób dorosłych. W apteczce powinny znajdować się czopki glicerynowe o szybkim działaniu. Należy jednak pamiętać, że mogą być one podawane wyłącznie w uzasadnionych przypadkach. Nie wolno przesadzać z ich ilością. Przewlekłe zaparcia mogą okazać się objawem choroby, więc konieczna jest wizyta u pediatry.
Preparat na odparzenia
Dzieci noszące pieluszki wielorazowe są narażone na powstanie odparzeń. Podrażnienia są częstym zjawiskiem w przypadku bardzo wrażliwej skóry. Potrzebne są środki łagodzące dolegliwości, a także umożliwiające utrzymanie prawidłowego poziomu higieny. Nie można zapomnieć o preparatach nawilżających i natłuszczających.
Płyn odkażający i środki opatrunkowe
Nawet niewielkie skaleczenie powinno zostać zdezynfekowane. W apteczce muszą znajdować się m.in. jałowe gaziki, plastry z opatrunkiem, bandaże.
To tylko podstawowe produkty, które powinny się znaleźć w domowej apteczce. Należy pamiętać, aby kontrolować jej stan i uzupełniać produkty, które się skończyły lub wymieniać te, które straciły termin przydatności. Może okazać się, że rzadko stosowane środki farmakologiczne nadają się jedynie do utylizacji.