Opony to elementy wyposażenia pojazdu bezpośrednio odpowiadające nie tylko za komfort, ale również za bezpieczeństwo jazdy. Decydują o przyczepności kół do jezdni, a także długości drogi hamowania. Warto zatem dbać o najwyższą sprawność opon. Czy oznacza to konieczność wymiany opon letnich na zimowe? Sprawdzamy.
Co wyróżnia opony zimowe?
Zacznijmy od wyjaśnienia, czym jest opona zimowa. Otóż według definicji jest to ogumienie stworzone z myślą o użytkowaniu go w zimie, w trudnych warunkach drogowych. Oczywiście na rynku dostępne są różnorodne opony zimowe. Odróżniają je parametry i budowa. Niemniej wszystkie one mają pewne cechy wspólne.
Przede wszystkim zbudowane są z materiałów zapewniających dobrą przyczepność również w warunkach chłodu i przy występowaniu śliskiej nawierzchni. Przeważnie do konstrukcji opon zimowych wykorzystuje się mieszanki kauczuku z krzemem, jednak pojawiają się też inne rozwiązania. Zakłada się, że mieszanka zastosowana w oponach zimowych najlepiej sprawdza się, gdy temperatura powietrza wynosi poniżej 7 stopni Celsjusza. Nie oznacza to wcale, że kiedy jest wyższa, nie można korzystać z opon zimowych. Niemniej najlepiej pracują one wtedy, kiedy jest chłodno, a przy wyższej temperaturze nie spisują się już tak dobrze.
Kolejna sprawa to specyficzny bieżnik opony zimowej. Oczywiście rodzajów bieżnika w oponach zimowych są dziesiątki, jeśli nie setki. Jednak wszystkie one są dostosowane do wzmożonego odprowadzania wody i błota.
Opona letnia w zimie
Przeciwieństwem opon zimowych są opony letnie. Mowa tutaj o oponach, których mieszanka i bieżnik predysponują ogumienie do stosowania przy wysokich temperaturach powietrza i asfaltu, przy suchej nawierzchni. W tym przypadku mieszanka traci swoje właściwości, gdy temperatura spada poniżej 7 stopni Celsjusza. Jednak, nawet gdy osiąga ona 10 stopni, opony takie przeważnie nie pracują zbyt dobrze. Co więcej, bieżnik jest gorzej przystosowany do odprowadzania wody i błota. Zwykle jest nieco bardziej płytki.
Ze względu na swoją specyfikę, opony letnie nie zapewniają dobrej przyczepności, kiedy jest zimno. Nie radzą sobie również na śliskiej nawierzchni, znacząco wydłużając drogę hamowania.
Opony całoroczne
Powyższe argumenty wydają się przekonywać, że wymiana opon na zimowe jest konieczna. W przypadku, gdy korzysta się z opon letnich, rzeczywiście jest to absolutnie obowiązkowe. Jednak alternatywę stanowią opony całoroczne. Mowa tutaj o oponach wykonanych z mieszanek, spisujących się zarówno zimą, jak i latem. Opony takie zapewniają zadowalającą przyczepność i względnie krótką drogę hamowania latem i zimą. Z powodzeniem można z nich korzystać, trzeba jednak pamiętać, że stanowią pewien kompromis.
Jeśli będziesz potrzebował opon samochodowych na wymianę, zajrzyj na stronę jednego z największych sklepów motoryzacyjnych w polskim internecie – https://www.ucando.pl/k/opony/U2101. Znajdziesz tam szeroki wybór opon zimowych, letnich i całorocznych. W asortymencie znajdują się zarówno opony klasy premium, jak i średniej oraz ekonomicznej. Tym samym z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.