Czym są i jak interpretować indeksy prędkości w oponach?

Wybór właściwego ogumienia ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo szybkiej jazdy. Dlatego polecamy dobrze przyjrzeć się oznaczeniom, które informują o potencjalnym zastosowaniu produktu. Tak zwane indeksy trzeba jednak wcześniej rozszyfrować. Dzięki niniejszemu artykułowi można dowiedzieć się wszystkiego na ten temat.

Gdzie znajduje się indeks?

Na samym początku trzeba oznaczenie znaleźć. Gdzie zatem szukać? Producenci umieszczają je na boku opony, zaraz obok informacji o nośności. Umieszczone litery wskazują na maksymalną szybkość, z jaką może poruszać się pojazd, a cyfry – na obciążenie, jakie wytrzyma ogumienie. Przykładowe indeksy prędkości opon mogą wyglądać więc w następujący sposób: 100Y, 65B, 160A8. Za chwilę wyjaśnimy, co konkretnie one oznaczają.

Jak ustala się indeks prędkości opon?

W ramach ciekawostki opowiemy krótko o tym, dlaczego dane wartości są przypisywane danemu ogumieniu. Nie chodzi w tym przypadku o arbitralne decyzje. Wynikają one z przeprowadzanych badań. Indeks prędkości opon ustala się podczas testów laboratoryjnych, które polegają na przyłożeniu powierzchni styku opony z coraz szybciej obracającym się bębnem. Gdy ogumienie osiągnie granicę swojej wytrzymałości, przypisuje mu się odpowiednią literę z tabeli. Można więc mieć pewność, że umieszczone na oponie wartości są wiarygodne, bo przetestowane.

Jak odczytywać indeks prędkości?

Skupimy się teraz na interpretacji znaków. Należy wiedzieć, że maksymalną szybkość oznacza się przy pomocy liter alfabetu: od A do Y, przy czym pierwsza z nich została podzielona na osiem części (A1-A8). Każda odpowiada za konkretne wartości podane na liście indeksu prędkości. Prezentuje się ona następująco:

A1 – 5 km/h

A2 – 10 km/h

A3 – 15 km/h

A4 – 20 km/h

A5 – 25 km/h

A6 – 30 km/h

A7 – 35 km/h

A8 – 40 km/h

B – 50 km/h

C – 60 km/h

D – 65 km/h

E – 70 km/h

F – 80 km/h

G – 90 km/h

J – 100 km/h

K – 110 km/h

L – 120 km/h

M – 130 km/h

N – 140 km/h

P – 150 km/h

Q – 160 km/h

R – 170 km/h

S – 180 km/h

T – 190 km/h

U – 200 km/h

H – 210 km/h

V – 240 km/h

W – 270 km/h

Y – 300 km/h

Jak dobrać opony na tej podstawie?

Zazwyczaj w pojazdach osobowych wybiera się produkty w przedziale między Q a W (160-270 km/h). Informacje o zalecanej oponie znajdują się w instrukcji obsługi samochodu lub na tabliczce znamionowej. Nie trzeba więc kierować się intuicją.

Można jednak lekko odbiec od wskazań producenta. Dotyczy to wyłącznie opon zimowych, które mogą mieć nieco mniejszą (o jeden) wartość, przy czym dolną granicą jest indeks prędkości Q. Taka opona jest lżejsza, a więc pozwala na lepsze poruszanie się po ośnieżonej powierzchni. Z kolei letnie ogumienie może być nieco wyżej ulokowane na indeksie w celu poprawienia stabilności. Lepiej jednak trzymać się zaleceń wytwórcy samochodu.

Dobór właściwego ogumienia jest więc bardzo prosty, jeśli pamięta się o jego interpretacji lub ma się pod ręką ściągę. Jeśli jednak wciąż nie ma się pewności, polecamy skontaktować się ze specjalistami sklepu Hurtopony. Doradzą oni zakup opon najlepiej odpowiadających wymaganiom.

Powiązane wpisy

Pozostaw komentarz

14 + 2 =