Wiotkość skóry często kojarzona jest jako jedna z oznak starzenia. To prawda! Jednak nie jest to jedyna przyczyna wiotczenia skóry. Na jędrność skóry mają wpływ między innymi gospodarka hormonalna, tryb życia czy ilość spożywanej wody. Dlaczego skóra wiotczeje? Jakie są skuteczne sposoby redukcji wiotkości skóry?
Dlaczego skóra staje się wiotka?
Wiotkość skóry to problem dotyczący zarówno obszaru twarzy, jak i ciała. Główną przyczyną wiotkości skóry jest naturalnie występujący i przebiegający proces starzenia się skóry. Dodatkowo na stan skóry wpływa również genetyka, gospodarka hormonalna, prowadzony tryb życia, niewłaściwa dieta, brak ruchu, używki i niewłaściwa pielęgnacja.
Pierwsze oznaki utraty jędrności skóry pojawiają się już po 25 roku życia kiedy to w naszej skórze stopniowo zaczyna ubywać włókien kolagenowych oraz elastynowych zapewniających odpowiednie napięcie skórze. To wtedy pojawiają się pierwsze obwisłości na twarzy, w okolicy policzków, żuchwy, szyi, ale również na ciele: ramiona, okolice kolan czy pośladków. Dodatkowo w wyniku zaburzeń procesów fizjologicznych dochodzi do spowolnienia powstawania nowych włókien kolagenowych i ich osłabienia. Dzieje się tak między innymi podczas szybkiej utrata masy ciała czy ciąży. Duży wpływ na wygląd skóry mają również hormony. Największy ich wpływ widać u osób borykających się z chorobami tarczycy czy u kobiet w okresie menopauzalnym.
Jak zapobiegać wiotczeniu skóry?
Do podstawowych kroków zapewniających skórze jędrność i elastyczność należą: zbilansowana dieta, zapobieganie otyłości, unikanie używek, regularna aktywność fizyczna, spożywanie dużej ilości wody, zapobieganie nadmiernemu narażeniu na promieniowanie UV, stosowanie kosmetyków regenerujących, nawilżających i ujędrniających, stosowanie masaży i zabiegów ujędrniających.
Jakie zabiegi wspomagają jędrność skóry?
W zależności od obszaru występowania wiotkości skóry można zastosować różnego rodzaju zabiegi zarówno wspomagające redukcję wiotkości skóry, jak również przebudowujące skórę. Do zabiegów polecanych na obszar twarzy, szyi i dekoltu zalicza się: radiofrekwencję mikroigłową, HIFU, stymulatory tkankowe czy nici PDO. Wiotkości na obszarze ciała doskonale redukuje icoone, fala uderzeniowa Liposhock, karboksyterapia czy fala radiowa.