Drukarka atramentowa czy laserowa – czym kierować się przy wyborze?

Decyzja dotycząca najlepszej drukarki nie należy do najłatwiejszych. Na rynku dostępnych jest wiele modeli, a producenci przekonują, że to ich urządzenie jest najlepsze. Oto porady odnośnie wyboru drukarki, które pozwolą Ci kupić sprzęt spełniający Twoje potrzeby.

Drukarka atramentowa czy laserowa?

Potrzebujesz porady odnośnie wyboru drukarki? Podstawowym dylematem jest zapewne ten dotyczący rodzaju urządzenia. Do wyboru masz dwa podstawowe typy drukarek: atramentowa oraz laserowa. Jeśli potrzebujesz porady odnośnie wyboru drukarki, zacznij od poznania różnic w zakresie tych dwóch urządzeń.

Drukarki atramentowe są stworzone do wydruków czarnych oraz kolorowych. Samo urządzenie jest dość tanie i pozwala nie nadszarpnąć zanadto domowego budżetu. Drukarka atramentowa ma niewielkie rozmiary, jest dość cicha i drukuje w wysokiej jakości. W przypadku gdy drukujesz bardzo dużo, na przykład w firmie, drukarka atramentowa może nie zdać egzaminu. Nie drukuje na tyle szybko, by sprawdzić się do wytwarzania setek wydruków, a koszty eksploatacji mogą być zbyt wysokie.

Do takich celów idealna będzie jednak drukarka laserowa. To urządzenie, które opiera się na wykorzystaniu światła lasera, które ma właściwości elektrostatyczne. Najpierw obraz powstaje na bębnie, a następnie na papierze. Drukarka laserowa ma większe rozmiary niż urządzenie atramentowe i zwykle jest głośniejsza. Sprawdzi się jednak w miejscach, w których trzeba drukować szybko, dużo i niskim kosztem. Cena samego urządzenia jest wyższa niż drukarek atramentowych, ale przy częstym drukowaniu koszty eksploatacyjne będą o wiele niższe.

Liczy się rozdzielczość

Porady odnośnie wyboru drukarki, zwracają również uwagę na rozdzielczość drukarki wyrażanej wartością dpi. To najważniejszy parametr informujący o tym, jaką jakość wydruku możesz uzyskać dzięki danemu urządzeniu. Im wyższa rozdzielczość, tym lepsze jakościowo wydruki i dokładniejsze odwzorowanie detali.

Najniższa rozdzielczość dla drukarek monochromatycznych to 600 × 600 dpi, 1200 × 600 dpi to wystarczająca jakość dla wydruków biało-czarnych, ale przeciętna dla wydruków kolorowych. Rozdzielczość 2400 × 600 dpi to maksymalna rozdzielczość dla drukarek laserowych i dzięki niej otrzymasz wydruki dobrej jakości zarówno w kolorze, jak i w czerni. Z rozdzielczością 4800 × 1200 dpi lub 9600 × 2400 możesz spotkać się w przypadku drukarek atramentowych. Pozwoli Ci ona uzyskać wydruki w kolorze w doskonałej jakości.

Szybkość wydruku i rodzaj oraz format papieru

W procesie wybierania drukarki zwróć uwagę również na szybkość wydruku. Zależy ona od tego, czy drukujesz w czerni, czy w kolorze, jaką jakość wydruków chcesz uzyskać i jaki jest procent zadrukowania strony. Znaczenie ma również grubość oraz format papieru. Standardowa szybkość wydruku dla drukarek atramentowych to 14 stron na minutę. Około 35 stron na minutę to bardzo wysoka szybkość wydruku dla drukarek atramentowych i przeciętna dla drukarek laserowych. Urządzenia laserowe mogą drukować powyżej 35 stron na minutę i wtedy to ponadprzeciętna wartość.

Zwróć uwagę również na rodzaj i format papieru do danej drukarki. Większość urządzeń pozwala obsłużyć różne gramatury papieru, a maksymalna grubość zwykle podana jest w specyfikacji urządzenia. Jeśli jednak zależy Ci na drukowaniu np. zdjęć, to sprawdź, czy wybrane urządzenie pozwala drukować na papierze fotograficznym.

Powiązane wpisy

Pozostaw komentarz

jeden × 2 =