Jak organizować sprzątanie mieszkania?

Sprzątanie domu często postrzegane jest jako coś trudnego i żmudnego. Może ono być wyzwaniem, ale istnieją sposoby, które ułatwiają proces porządkowania i pozwalają wyrobić dobre nawyki, w tym te organizacyjne. Dzięki nim utrzymanie czystości w domu czy mieszkaniu nie będzie już przykrym obowiązkiem, a może okazać się nawet czymś przyjemnym. Wystarczy zacząć stosować odpowiednie produkty ekologiczne do sprzątania, by czynność ta była nie tylko skuteczna, ale też bezpieczna.

Organizacja sprzątania – od czego zacząć?

Nie każdy rodzi się z poczuciem porządku i nie każdemu przychodzi to łatwo. Co zrobić, by na początek nie utonąć w rzece brudnych ubrań, naczyń i kurzu? Zacznij od organizacji! Do tego przyda się najzwyklejszy notes, może być także komputer z programem do tworzenia swoich zapisków.

Zacznij od wypisania miejsc, w których najczęściej gromadzi się burd i tworzy bałagan oraz dopisz, dlaczego tak się dzieje. Nieporządek w kuchni może wynikać ze zbyt dużej ilości naczyń, więc ograniczenie się do dwóch kubków może sprawić, że nie będą zalegać one w zlewie. Dodatkowo obejrzyj miejsca, które kondensują nieporządek i zastanów się, jak zorganizować przestrzeń, by łatwiej się sprzątało. Być może kurz zbiera się pod stołem, a nie możesz tam poodkurzać, bo mebel stoi zbyt blisko ściany.

Kilka prostych trików na efektywne sprzątanie

Do utrzymywania porządku swojego mieszkania przydadzą się różnego rodzaju organizery, czyli po prostu pudełka, pojemniki, do których łatwo włożysz rzeczy. Takie pojemniki są świetne na bieliznę, ubrania, kosmetyki czy produkty ekologiczne do sprzątania, ponieważ one również muszą mieć swoje miejsce w domu.

Gdy uporządkujesz już swoje przedmioty, możesz zauważyć, że zrobiło się o wiele więcej miejsca wokół Ciebie. Teraz czas by przystąpić do czyszczenia. Jak zabrać się za prawdziwe sprzątanie? Pamiętaj o kilku ważnych kwestiach:

  1. Rób to cyklicznie – do zapisywania terminów sprzątania przyda Ci się wspomniany wcześniej notes lub kalendarz. Możesz sobie także ustawiać przypomnienie, że np. w każdą sobotę myjesz podłogi.
  2. Pamiętaj, by robić to dokładnie – im dokładniej umyjesz meble, naczynia, podłogi, tym mniej brudu nagromadzi się do następnego sprzątania.
  3. Nie katuj się – sprzątaj dokładnie, ale pamiętaj o tym, że nie musi być idealnie! Mikrosmuga na oknie, plamka na parapecie czy kurz na lampie zawieszonej na 4 metrach nie sprawiają, że dom wydaje się brudy. Zamiast tracić siły na walczenie z takimi błahymi mankamentami, skup się na utrzymaniu ogólnej czystości.

Ekologiczne produkty do sprzątania

Jeśli dbasz o siebie samego, przykładasz wagę do tego, co jesz, w co się ubierasz i czy Twój organizm dostaje to, czego potrzebuje, to nie możesz zapomnieć o wyborze odpowiednich środków czyszczących. Produkty w pełni naturalne umyją Twój dom równie dobrze jak te, mają w swoim składzie wiele związków, które budzą wątpliwość.

Czasem warto pochylić się nad składem detergentu, by pomyśleć, czy aby jest on bezpieczny dla Ciebie i planety. Wybieraj produkty ekologiczne (z oznakowaniem EKO), stworzone z naturalnych składników, bez substancji drażniących, które mają zły wpływ na środowisko. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że podczas sprzątania nic Cię nie podrażni, a na Twoich meblach i podłogach nie powstaną trudne do usunięcia smugi.

Powiązane wpisy

Pozostaw komentarz

18 + osiem =