Prawdziwa porcelana, ręcznie wykonywana i zdobiona, jest niesłychanie cenna. W wielu naszych domach znajduje się być może zastawa, komplet filiżanek lub choćby pojedyncza figurka lub talerzyk pochodzące z rodzinnych zbiorów i przekazywanych z pokolenia na pokolenie jak najcenniejsze domowe skarby.
Co takiego w sobie ma porcelana?
Eteryczna, delikatna, subtelna, a zarazem mocna, wytrzymała i ponadczasowa. Taki obraz porcelany kształtuje się w naszej wyobraźni. Wiele z tego, co wiemy o porcelanie, to mit, wiele rzeczy jest prawdą. Warto się jednak zastanowić, dlaczego tak bardzo cenimy porcelanę? Być może jest to związane z jej historią, która trwa już od początków naszej ery, a narodziła się w Chinach? Prawdopodobnie znaczenie ma fakt, że tak trudno było Europejczykom opracować sposób na wytwarzanie porcelany i przez dziesięciolecia była ona dostępna tylko dla najbogatszych. Na temat historii porcelany w Polsce warto przeczytać artykuł w portalu dla architektów wnętrz https://moredesigns.pl/porcelana-w-polsce/. Ważne może jest i to, że porcelana symbolizuje piękno i doskonałość, których tak mało jest w naszym życiu. Jakby nie było, porcelana jest cenna i o każdy najmniejszy drobiazg trzeba dbać, pamiętając o podstawowych zasadach.
Przechowywanie porcelany
Bardzo ważne jest właściwe przechowywanie porcelanowej zastawy lub bibelotów. Najlepiej przeznaczyć do tego szafkę oszkloną, w której precjoza będą chronione przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych i kurzem, a jednocześnie właściwie zaprezentowane. Musi być ona sucha. Zdarza się, że mamy zestaw porcelanowych talerzy. Układając je jedne na drugich, koniecznie trzeba poszczególne elementy oddzielić miękkimi ściereczkami lub delikatnymi papierowymi ręcznikami. Dzięki temu porcelana się nie wyszczerbi i przypadkowo nie stłucze. Szczególną uwagę należy zwracać w czasie remontu i przeprowadzek. Talerze i salaterki trzeba pojedynczo owinąć w papierowe ręczniki. Jeśli chodzi o filiżanki i bibeloty każda sztuka powinna być owinięta w folię bąbelkową. Tak uniknie się uszkodzeń i zarysowań. Należy również uważać na delikatne wzornictwo. Warto wiedzieć, że zależnie od epoki stosowano odmienne techniki nanoszenia wzorów na porcelanę – więcej na ten temat pisze portal dla kobiet https://cafepineska.pl/najpopularniejsze-wzory-na-porcelanie/
Jak myć porcelanę?
Porcelanę należy myć ręcznie. Co prawda zdarzają się porady twierdzące, że porcelanę można umyć w zmywarce. Absolutnie nie! Jest na to zbyt cenna i należy przestrzegać pewnych zasad, by cieszyć się jak najdłużej urodą porcelanowej zastawy lub bibelotów, tym bardziej że jak podaje portal lifeandmore.pl wyroby z porcelany leżakowały nawet 100 lat (https://www.lifeandmore.pl/porcelana-z-cesarskiego-stolu-do-europy/). Porcelanę myjemy najlepiej w misce plastikowej. Włożenie porcelany do zlewu lub miski metalowej może skutkować uszkodzeniem jej powierzchni. Porcelany nie szorujemy szczotkami, druciakami lub innymi zmywakami o szorstkiej powierzchni. Tu najlepiej sprawdza się miękka gąbka lub bawełniana ściereczka. Sposób postępowania zależy też od rodzaju porcelany. Jeśli posiadamy w domu starą, pamiątkową porcelaną, to wystarczy ją tylko przecierać na sucho. Jeśli w środku są plamy które trzeba wyczyścić, używamy pasty z sody i zimnej wody. Wystarczy delikatnie pocierać zabrudzenia, które na pewno znikną. Potem całość myjemy w zimnej wodzie z dodatkiem cytryny. Podobnie jest w przypadku porcelany nowszej, ale pokrytej licznymi zdobieniami i malowanej ręcznie. Na litr zimniej wody wystarczy jedna cytryna. Po myciu niczego nie płuczemy tylko wycieramy delikatną bawełnianą ściereczką. Jeśli chodzi o porcelanę użytkową, myjemy ją w ciepłej wodzie z dodatkiem szarego mydła. Płuczemy potem w wodzie o zbliżonej temperaturze. Na koniec wycieramy bawełnianą ściereczką (miękką) i już może wrócić na swoje miejsce do serwantki. Porcelany nie trzeba często myć, jeśli nie jest użytkowana. Wystarczy ją systematycznie wycierać z kurzu. Można do tego użyć miotełki z piór.
Rysy na porcelanie? – bez paniki
Na naszej pięknej porcelanie pojawiły się nieestetyczne rysy? Nie panikujmy, to jeszcze da się uratować. Doświadczone gospodynie domowe podpowiadają sprawdzony sposób na usunięcie mniejszych i większych rys. Ten sposób nadaje się jednak głównie do porcelany z mniejszą ilością zdobień. Do dużego garnka wlewamy mleko, a następnie wkładamy uszkodzoną porcelanę. Stawiamy garnek na palniku i gotujemy około 20 minut. Kiedy mleko wystygnie, wyjmujemy porcelanę i delikatnie wycieramy. Rysa powinna zniknąć.
Porcelanowa zastawa na stole? Nie ma nic bardziej eleganckiego i wyrafinowanego. Zadbajmy, by nasza porcelana przez długie lata zdobiła stoły i cieszyła swoim pięknem.
Artykuł powstał we współpracy z portalem Slubnaceremonia.pl