Jak zapaść w głęboki sen, gdy w głowie kłębi się milion myśli, a wydarzenia dnia codziennego nie pozwalają na spokojny wypoczynek? Głęboki sen umożliwia regenerację, pozwala odzyskać siły i motywację do podejmowania kolejnych wyzwań. Nic dziwnego, że jest on niezwykle ważnym elementem funkcjonowania każdego człowieka. Wydłużenie snu głębokiego jest możliwe. Wystarczy bowiem zmienić pewne nawyki i zastosować się do kilku wskazówek, by budzić się wypoczętym i gotowym do działania.
Podstawowe fazy snu
Sen płytki i głęboki to inaczej faza NREM i REM. Czym różni się głęboki sen a płytki sen? Podczas fazy NREM mają miejsce wolne ruchy gałek ocznych, a w mózgu pojawiają się fale delta. W fazie REM pojawiają się szybkie ruchy gałek ocznych oraz rozluźnienie mięśni. Wtedy też najczęściej śnimy. To podstawowe różnice, jakie dzielą głęboki i płytki sen. Fazę NREM dzieli się na kilka pośrednich stadiów.
W pierwszym z nich istnieje jeszcze świadomość bodźców, dochodzących z zewnątrz, choć jest ona coraz mniejsza. W drugiej fazie reakcja na te bodźce całkowicie ustaje, ale czujność i łatwość wybudzania jest w dalszym ciągu na bardzo wysokim poziomie. W stadium 3 pojawiają się już fale delta, zaś kolejny etap to powolne przechodzenie w fazę REM. W ten sposób kończy się sen płytki sen głęboki z kolei rozpoczyna swoje panowanie nad śpiącym człowiekiem. Wbrew powszechnej opinii faza REM nie jest jeszcze snem głębokim.
To szybkie ruchy gałek ocznych, połączone z całkowitym rozluźnieniem. Wtedy też najłatwiej jest nam się obudzić. Ze snu głębokiego, czyli wolnofalowego, bardzo trudno wybudzić się w sposób samoistny. Faza NREM i REM przeplatają się kilka razy w ciągu nocy. Jeśli rano czujemy się wypoczęci i gotowi do działania możemy być przekonani, że fazy te nastąpiły po sobie minimum 4 razy.
Sen głęboki – co to takiego?
Sen głęboki to sen wolnofalowy. Co oznacza głęboki sen? Oznacza on, że organizm zaczyna się regenerować i odzyskiwać siły. To właśnie różni sen głęboki a sen płytki. Sen głęboki to jeden z kolejnych etapów, składających się na fazę NREM. Następuje on na samym jej końcu. Cały cykl trwa do 100 minut i występuje kilkukrotnie w ciągu nocy. Na głęboki sen wpływa wiele czynników, które determinują jego długość i jakość. Faza snu głębokiego dominuje zwłaszcza w pierwszej części nocy. Następnie sen przechodzi już w fazę REM.
Wbrew powszechnej opinii sen głęboki a faza REM to dwa różne etapy, w czasie których odpoczynek organizmu przebiega zupełnie inaczej. Rozważając temat nocnego odpoczynku warto wiedzieć, czym naprawdę jest głęboki sen co to właściwie znaczy? W czasie głębokiego snu zwalnia metabolizm organizmu oraz praca nerek i jelit, zwalnia również akcja serca. Organizm regeneruje się i odpoczywa, co jest niezwykle ważne dla normalnego funkcjonowania człowieka po przebudzeniu.
Czynniki zaburzające głęboki sen
Długość snu głębokiego zależy od wielu czynników. Ci, którym towarzyszy niedostatek nocnego wypoczynku, czują się ciągle zmęczeni i nie mają energii do podejmowania różnorodnej aktywności. Dlatego też pytania: jak zwiększyć głęboki sen czy jak mieć głęboki sen nie należą wcale do rzadkości. Jak się okazuje, istnieje cały szereg sposobów na to, jak poprawić głęboki sen. Wiemy już na czym polega różnica na linii głęboki a płytki sen. Teraz warto dowiedzieć się, na czym polega problem z głębokim snem i co zrobić żeby mieć głęboki sen. Rozwiązaniem problemu będzie z pewnością ograniczenie czynników zaburzających nocny odpoczynek. Proporcje snu głębokiego i płytkiego zachwiać się mogą chociażby pod wpływem zbyt wysokiej temperatury w sypialni. Nie może pojawić się głęboki sen kiedy nasz organizm odczuwa gorąco, utrudniające mu regenerację. Jak pokazują badania, optymalna temperatura do snu wynosi 19˚C. Mała ilość snu głębokiego spowodowana może być przegrzaniem organizmu, a obniżenie temperatury sprzyja jego wydłużeniu.
Krótki sen głęboki to często również efekt lampki wina przed snem lub też popołudniowej kawy. Tego typu używki wpływają na to, ile godzin głębokiego snu mamy przed sobą, obniżając znacząco jego jakość. Jeśli pojawi się już głęboki sen długość odpoczynku zostanie znacznie skrócona, gdy wcześniej zaserwujemy sobie lampkę trunku czy kubek kawy. Na sen głęboki wpływa również czas snu. Zaburzenia snu głębokiego mogą być związane z niedostatkiem snu w ogóle. Dlaczego? Jeśli śpimy tylko kilka godzin, organizm nie będzie miał czasu wejść w fazę snu głębokiego, nie wspominając nawet o tym, ile powinna trwać faza snu głębokiego.
Sposoby na wydłużenie głębokiego snu
Odpowiedzią na pytanie, jak zapaść w głęboki sen, jest nie tylko wyeliminowanie czynników utrudniających osiągnięcie tej istotnej fazy odpoczynku. Istnieją bowiem również sposoby na głęboki sen, dzięki którym można przedłużyć głęboki sen czas trwania. To przede wszystkim zmiana diety na lekkostrawną oraz ruch na świeżym powietrzu, który pozwoli wyregulować dobowy rytm i dotleni organizm. Prawdziwe tryumfy święci również muzyka relaksacyjna, wpływająca na fale mózgowe oraz biały i różowy szum, powodujące głęboki sen u niemowlaka.
Muzyka głębokiego snu dla dzieci pomaga również w samym procesie zasypiania. To np. dźwięk suszarki czy odkurzacza, bardzo często wykorzystywane przez rodziców, zmęczonych codziennym usypianiem niesfornych maluchów. Muzyka do głębokiego snu to również tzw. „dudnienie różnicowe”, które powinno rozbrzmiewać w słuchawkach i mieć częstotliwość fal delta. To, jak długo powinien trwać głęboki sen i ile godzin snu głębokiego potrzebuje człowiek zależy jednak od indywidualnych cech i predyspozycji innych u każdego z nas.
Ile snu potrzebuje człowiek?
Noworodki przesypiają znaczną część dnia. Z wiekiem potrzeby snu znacznie maleją. Nie wiadomo do końca ile głębokiego snu powinno być w nocy, choć sam sen u dorosłego człowieka powinien trwać ok. 7-9 godzin. Osoby starsze regenerują siły w ciągu 8 godzin, gdyż są mniej aktywne w ciągu dnia. To, ile głębokiego snu w nocy potrzebuje człowiek nie jest ustalone w sztywnych normach. To, ile powinno się spać głębokim snem, by obudzić się wypoczętym, zależy m.in. od czynników genetycznych. Również warunki zewnętrzne mają wpływ na to, ile trwa faza snu głębokiego. To, jak długo powinien trwać głęboki sen i ile godzin snu głębokiego potrzebuje człowiek zależy jednak od indywidualnych cech i predyspozycji.
Ile powinien trwać głęboki sen?
Czy głęboki sen jest zdrowy? Oczywiście, że tak. To podczas niego ma miejsce regeneracja organizmu. Brak fazy snu głębokiego pogarsza zdrowie i codzienne funkcjonowanie. To, ile trwa faza głębokiego snu, warunkuje nasze samopoczucie i zdolność do podejmowania nowych wyzwać. Jeśli chodzi o głęboki sen norma wskazuje na około 4-6 cykli w ciągu jednej nocy. Nie jest to jednak regułą. Kolejno następujące po sobie sen głęboki sen płytki warunkują nocny odpoczynek, choć problemem może być również zbyt głęboki sen, z którego ciężko się wybudzić. Nic dziwnego, że znalezienie odpowiedzi na pytanie jak długi powinien być głęboki sen jest niezwykle trudne. Można uznać, że idealnym rozwiązaniem problemu, jak długo powinna trwać faza snu głębokiego, jest stwierdzenie, że powinna ona trwać, aż organizm zregeneruje siły i nabierze energii do dalszej aktywności.
Jakie powinny być proporcje snu głębokiego i płytkiego?
Ile snu głębokiego potrzebuje człowiek? Ile powinien trwać głęboki sen, a ile płytki? Fazy NREM i REM występują w ciągu nocy cyklicznie. Oznacza to, że powtarzają się ok. 4 do 6 razy. To, ile powinien wynosić głęboki sen, zależy od czynników indywidualnych i predyspozycji genetycznych. Kiedy jest głęboki sen, organizm regeneruje się i odpoczywa. Dlatego też jest on tak ważny dla naszego funkcjonowania. Cały cykl sen płytki głęboki trwa od 60 do 100 minut. Zastosowanie wspomnianych sposobów na to, jak wydłużyć sen głęboki, pozwoli z pewnością uczynić nocny odpoczynek bardziej efektywnym, przez co będziemy się budzić wypoczęci i gotowi do podejmowania kolejnych wyzwań.
ufff, dobrze, że ja nie mam problemu z twardym snem.