Jakie są zalety sprężarki śrubowej?

Sprężarka służy do zwiększania ciśnienia gazu. Wyróżnia się kilka typów tej maszyny, a obecnie coraz więcej klientów decyduje się na model śrubowy. Czym się taka sprężarka wyróżnia i gdzie można ją wykorzystać?

Jak działa sprężarka śrubowa?

W tego typu sprężarce zmiana ciśnienia gazu następuje dzięki dwóm wirnikom, które znajdują się w szczelnej obudowie. Podczas pracy sprężarki obie śruby kręcą się przeciwnych kierunkach, tak że stopniowo zmniejsza się przestrzeń między nimi, co właśnie powoduje sprężenie powietrza. Najczęściej stosowane są sprężarki z wtryskiem oleju, bo dzięki temu maszyna jest bardziej wydajna i wolniej się zużywa. Tam jednak, gdzie w sprężanym powietrzu absolutnie nie mogą się znajdować nawet niewielkie zanieczyszczenia, stosowane są modele bezolejowe – dotyczy to na przykład branży elektronicznej, spożywczej, farmaceutycznej.

Cicha praca

Ze względu na swoją nowoczesną konstrukcję, sprężarki śrubowe charakteryzują się znacznie cichszą pracą w porównaniu do modeli tłokowych. Nawet gdy zostają zamontowane w niewielkich pomieszczeniach, ich praca nie jest tak uciążliwa dla osób przebywających w pobliżu, prócz tego sprężarki śrubowe wysokiej jakości, jak te od Aerzen, nie powodują dużych wibracji, co jeszcze bardziej poprawia komfort pracowników i nie wymaga dodatkowych zabezpieczeń terenu.

Praca w trybie ciągłym

Kolejną zaletą sprężarki śrubowej jest możliwość pracy w trybie ciągłym. W odróżnieniu od innych modeli, sprężarka śrubowa może działać bez przerwy i zawsze z taką samą wydajnością, dzięki czemu nie ma konieczności robienia przerw w cyklu produkcyjnym. Dla podtrzymania tych parametrów konieczne jest oczywiście zapewnienie regularnego serwisu maszyny, ale w zamian za to otrzymujemy urządzenie mogące funkcjonować nawet w trudnych warunkach.

Energooszczędność

Faktem jest, że sprężarki śrubowe to kosztowny nabytek, przez co część firm decyduje się na zakup tradycyjnej sprężarki tłokowej. Cena maszyny to jednak nie wszystko. Modele śrubowe kosztują więcej, ale są tańsze w eksploatacji, a do tego znacznie bardziej przyjazne dla środowiska. Wysokiej klasy sprężarki śrubowe pobierają bardzo mało prądu, a pewną część wytworzonej energii udaje się z powrotem odzyskać. Odpowiednio utrzymywane wytrzymają też znacznie dłużej, jest to więc inwestycja na bardzo długie lata.

Powiązane wpisy

Pozostaw komentarz

osiem + dwadzieścia =