Kamizelka na łódź to podstawowy element wyposażenia każdego uczestnika rejsu – bez różnicy na wiek, płeć czy umiejętności pływackie. W zależności od tego ostatniego aspektu – umiejętności – można dobrać kamizelkę na łódź spełniającą konkretne oczekiwania użytkownika. Który kapok wybrać? Ile on będzie kosztował? Gdzie go kupić? Odpowiedzi znajdziesz poniżej.
Kamizelka asekuracyjna a ratunkowa – podstawowe różnice
A tych różnic jest bardzo wiele! Nie wiem czemu, ale odnoszę wrażenie, że ostatnimi czasy pojęcie “kamizelka asekuracyjna” i “kamizelka ratunkowa” stosowane są zamiennie. I zastanawiam się: dlaczego?! Przecież to całkiem różne rzeczy! Kamizelka na łódź asekuracyjna ma za zadanie – jak wskazuje nazwa – jedynie wspomóc osobę noszącą ją w utrzymaniu się na powierzchni wody. Nie ratuje ona życia! Dlatego właśnie dedykowana jest osobom potrafiącym pływać. Świetnie sprawdza się podczas uprawiania rozmaitych sportów wodnych, takich jak np. windsurfing, kitesurfing czy pływanie na desce SUP. Jej konstrukcja bardzo często została dopasowana pod konkretną dyscyplinę (np. kamizelka na kajak będzie mieć większe wycięcia pod pachami, aby nie ograniczać swobody wiosłowania). Kamizelka ratunkowa za to jest w stanie utrzymać na powierzchni nawet ranną, nieprzytomną osobę. Mało tego! Jej budowa została opracowana w taki sposób, aby samoistnie obracała człowieka w wodzie do pozycji umożliwiającej swobodne oddychanie. Kamizelka ratunkowa musi spełniać szereg surowych restrykcji, które zostały zawarte w międzynarodowych konwencjach.
Asekuracyjna kamizelka na łódź
Jeżeli stwierdzasz, że wystarczy Ci jedynie asekuracyjna kamizelka na łódź, to koniecznie zapoznaj się z ofertą marki Aquarius. Dlaczego? Dlatego, że to właśnie ta marka zaopatruje większość wypożyczalni sprzętu wodnego w naszym kraju. Kamizelka na łódź Aquarius występuje w kilku (albo i nawet kilkunastu) godnych uwagi wariantach i…każda z tych opcji występuje w najkorzystniejszej możliwej cenie rynkowej. Pozwól, że wypunktuję Ci kilka najpopularniejszych kamizelek na łódź Aquarius:
- Kamizelka na łódź w wersji “Standard” – jedna z najczęściej wybieranych kamizelek na polskim rynku. Jest łatwa do założenia dzięki poręcznym klamrom. Szczególnie dedykowana do pływania rekreacyjnego na pontonach i kajakach oraz żaglówkach. Występuje w kilku wariantach kolorystycznych (znajdzie się nawet model dla wędkarzy). Cena: ok. 100 zł
- Kamizelka asekuracyjna kajakowa “Rental” – może być wkładana przez głowę lub wsuwana bokiem. Nie powoduje dyskomfortu w trakcie wiosłowania, ponieważ posiada odpowiednie wycięcia pod pachami. Pas krokowy zapobiega wyślizgnięciu się z kamizelki, co jest ważne z uwagi na możliwość wpadnięcia do wody. Sam materiał jest z kolei elastyczny, co gwarantuje swobodę ruchów. Cena: ok. 120 zł
- Kamizelka MQ Plus B – bardzo uniwersalny model kamizelki na łódź o sportowym wyglądzie. Znajdzie swoje zastosowanie w kajakarstwie, żeglarstwie, windsurfingu i kitesurfingu. MQ Plus to krótka, dobrze dopasowana kamizelka z przednim zamkiem. Po wewnętrznej stronie na piersi znajduje się mała, przydatna kieszonka (np. na klucze). Cena: ok. 200 zł
A dla wymagających…
Jeżeli denerwuje Cię samo “czucie” kamizelki, to koniecznie zaopatrz się w pneumatyczną kamizelkę na łódź, która napełnia się samoistnie przy pierwszym kontakcie z wodą. W stanie spoczynku (kiedy nie jest napompowana) jest absolutnie niewyczuwalna! Musisz jedynie pamiętać o regularnej wymianie nabojów ze sprężonym powietrzem. Aquarius posiada w swojej ofercie również taki model kamizelki na łódź. I kosztuje naprawdę niewiele: ok. 300/400 zł. Warto czyhać na promocję!
Bez wymówek!
Kapok należy mieć zawsze na sobie! Rynek oferuje naprawdę rozmaite kamizelki na łódź i każdy – zarówno świetny pływak, jak i osoba panicznie bojąca się wody – znajdzie idealny model dla siebie. Zajrzyj na stronę GoKajak.com, gdzie znajduje się naprawdę przebogaty wybór wysokiej klasy kapoków – nie tylko te opisane powyżej, ale wiele, wiele więcej.