Na czym polega badanie wykonywane przez urologa?

Wielu mężczyzn, zupełnie niesłusznie, obawia się wizyty u urologa. Badanie miejsc intymnych jest dla nich bardzo krępujące. Natomiast regularne wizyty u lekarza urologa są bardzo ważne. Warto wyjaśnić, na czym polegają wykonywane przez niego badania, aby obalić mit o trudnych, stresujących wizytach.

Czym zajmuje się lekarz urolog?

Z zasady lekarz urolog zajmuje się schorzeniami układu moczowo-płciowego. W przypadku układu kobiecego wiele jego kompetencji przejmuje ginekolog. Co prawda kobiety również czasami leczą się u urologów, jednak zdecydowaną większość pacjentów tego specjalisty stanowią mężczyźni. Urolog wykonuje badania diagnostyczne, oceniając ogólny stan zdrowia układu moczowo-płciowego, a także leczy takie choroby, jak:

  • nowotwór jąder,

  • nowotwór prostaty,

  • przerośnięcie prostaty,

  • torbiele,

  • zapalenia cewki moczowej,

  • i wiele innych.

Rodzaj wizyty, a specyfika badania urologicznego

Odpowiedź na pytanie, jak wygląda badanie urologiczne, nie może być jednoznaczna. Wszystko zależy bowiem od tego, jaki charakter ma wizyta. Jeśli chodzi o zdiagnozowanego pacjenta w trakcie leczenia, badanie będzie polegało na czymś zupełnie innym niż podczas pierwszej wizyty. Niemniej aktualni pacjenci lekarzy urologów wiedzą wiele o specyfice badań, zatem nasz artykuł prawdopodobnie ciekawi głównie tych, którzy jeszcze nie odwiedzili tego specjalisty. Dlatego też skupimy się na wyjaśnieniu, na czym polegają podstawowe badania diagnostyczne.

Podstawowym badaniem wykonywanym przez urologa, lub też zlecanym przez niego, jest USG. Wykonuje on USG jąder i okolic. Ponadto istotna jest również ocena palpacyjna, czyli diagnostyka dotykiem. W niektórych przypadkach lekarz urolog może też zalecić wykonanie badań z moczu lub z krwi. Dotyczy to głównie przypadków, w których pacjent skarży się na jakieś konkretne dolegliwości. Na podstawie wyników wymienionych badań urolog podejmuje decyzję o sposobie leczenia. Może też zlecić dalszą, bardziej szczegółową diagnostykę.

Powiązane wpisy

Pozostaw komentarz

3 × 5 =