Odpady budowlane stanowią specyficzną kategorię materiałów, które podlegają ściśle określonym przepisom dotyczącym składowania, wywozu oraz utylizacji. Aby odpowiednio postępować z pozostałościami po pracach remontowych czy rozbiórkowych, należy mieć pewność, że mamy do czynienia z odpadami budowlanymi. Co dokładnie obejmuje ich katalog?
Co zaliczamy do kategorii odpadów budowlanych?
W największym skrócie za odpady budowlane uważa się przedmioty oraz materiały, które stanowią pozostałości po wykonywanych rozbiórkach, przebudowach, remontach czy pracach konstrukcyjnych. Częstym błędem jest zamienne używanie terminów „odpady budowlane” oraz „gruz”. Nie każdy odpad z budowy zalicza się do gruzu, natomiast gruz zawsze jest odpadem budowlanym. Zgodnie z rozporządzaniem Ministra Ochrony Środowiska Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z roku 1997, poremontowe pozostałości dzieli się na następujące kategorie:
– czysty gruz – odpady betonowe oraz ceglane pochodzące z rozbiórek, oraz remontów, kamienie, gleba, ziemia;
– gruz zmieszany – pomieszane fragmenty odpadów betonowych, ceglanych oraz innych materiałów, np., ceramiki;
– gruz zanieczyszczony – mieszanina gruzu z pozostałymi materiałami rozbiórkowymi.
Oprócz klasyfikacji gruzu cytowane rozporządzenie określa również, że do odpadów budowlanych zaliczają się m.in.: elementy z tworzyw sztucznych, drewno, pokrycia dachowe, papa, elementy wyposażenia czy materiały izolacyjne, np. styropian czy wełna mineralna. Odpadami z budowy są także metale, takie jak miedź, cyna, ołów, stal, cynk, ołów czy aluminium, stosowane m.in. przy budowie rozmaitych instalacji.
Czy gruz może być składowany na posesji?
Warto w tym miejscu zaznaczyć, że gruz nie jest odpadem komunalnym, dlatego nie wolno wyrzucać go do pojemników na śmieci wytwarzane w gospodarstwach domowych. Osobom chcącym zamówić kontener na gruz Błonie oraz wiele innych miast w województwie mazowieckim, jak i w całym kraju, umożliwiają skorzystanie z usług profesjonalnych firm, które zajmują się odbiorem oraz recyklingiem odpadów budowlanych zgodnie z obowiązującymi przepisami. Warto dodać, że gruz traktowany jest jako odpad niebezpieczny, dlatego magazynowanie go na działce czy placu budowy zagrożone jest wysokim mandatem.
Jak legalnie pozbywać się odpadów budowlanych?
Zamówienie kontenera na odpady poremontowe rozwiązuje problem ich składowania oraz wywozu z posesji. Doświadczone firmy zajmujące się usuwaniem gruzu dysponują pojemnikami o różnych pojemnościach, dzięki czemu łatwo można dopasować wielkość zbiornika do własnych potrzeb. Załadowany do kontenera gruz przekazywany jest na miejsce legalnego składowania, a następnie segregowany i poddawany recyklingowi.
Ile kosztuje wywóz gruzu z budowy?
Jeśli chodzi o kontener na odpady cena usługi uzależniona jest od kilku czynników. Wpływ na koszty operacji mają zarówno rodzaj, jak i ilość odpadu, pojemność wynajmowanego zbiornika czy długość okresu wynajmu. Warto jednak pamiętać, że mandat za nielegalne wywożenie gruzu może wynieść nawet 5000 zł. To z kolei czyni skorzystanie z usług profesjonalistów nie tylko jedyną legalną, ale również najtańszą opcją na pozbycie się odpadów z budowy.