Odprysk na szybie – jak sobie z nim poradzić?

Uszkodzenia mechaniczne psują estetykę auta, a nierzadko utrudniają jego komfortową eksploatację. Jednym z częstych usterek, z którą zmagają się właściciele samochód, jest odprysk szyby. Jak sobie poradzić z tym problemem?

Odprysk na szybie

Szyby samochodowe tworzone są w taki sposób, by na skutek zderzenia nie rozpadały się na drobne elementy. Nie oznacza to jednak, że kontakt z ostrymi lub ciężkimi przedmiotami będzie całkowicie bezpieczny. Duża siła spowoduje charakterystyczne pęknięcia, rozchodzące się od miejsca uderzenia. Tego typu usterki określane są przez mechaników i kierowców jako „pajączki”.  W przypadku mniejszej siły uderzenia powstaje natomiast punktowe uszkodzenie, tj. odprysk. Bardzo często zdarza się, że niewielki ubytek jest podstawą wymiany przedniej szyby samochodowej. Dlaczego? Pod wpływem działania zmiennych temperatur odprysk może zwiększyć swoją powierzchnię, w wyniku czego szyba zostaje poważnie uszkodzona.

Jak naprawić odprysk na szybie samochodowej?

Bardzo wiele osób uważa, że powstały na szybie samochodowej odprysk wiąże się z koniecznością jej wymiany. Nie jest to jednak prawda. Niewielki odprysk można naprawić samodzielnie. Wystarczy zaopatrzyć się w specjalny środek, zawierający krople żywicy, który usunie ubytek i przywróci szybie idealny wygląd. Zaaplikowany preparat będzie spoiwem, które wypełni odprysk, a po utwardzeniu połączy się z taflą szkła. Należy jednak zaznaczyć, że samodzielną naprawę można przeprowadzić, jeśli ubytek nie znajduje się tuż przy krawędzi szyby. Stosowanie środków z żywicą nie przyniesie też efektów przy dużych odpryskach. W takich przypadkach konieczna jest wizyta w warsztacie samochodowym. Odprysk na szybie czołowej powinien być zabezpieczony taśmą klejącą w celu uniknięcia ryzyka powstania większego ubytku. Dlaczego nie należy odkładać wizyty w warsztacie? Uszkodzenia szyby powstałe w wyniku uderzenia kamienia, gradu itp. znacząco utrudniają prowadzenie pojazdu. W upalny dzień, przy ostrych promieniach UV odprysk załamuje światło, którego mocne refleksy oślepiają kierowcę. Znacząco ogranicza to bezpieczeństwo jazdy i może prowadzić do poważnych wypadków w ruchu drogowym. Odprysk na szybie, który zauważy policjant w trakcie kontroli, jest podstawą do nałożenia mandatu. Co więcej, funkcjonariusz może zatrzymać dowód rejestracyjny, uznając, że auto nie spełnia podstawowych standardów bezpieczeństwa.

Odprysk na krawędzi szyby – wymiana czy naprawa?

Niewielki odprysk na krawędzi szyby da się naprawić. Usługa trwa zazwyczaj od 15 do 45 minut, a jej koszt wynosi mniej więcej 150 zł. Niestety, nie jest ona wykonywana w przypadku przedniej szyby solarycznej z dodatkową powłoką fotochromową. W taki przypadku konieczna będzie wymiana szyby, co wiążę się w wydatkiem kilkuset złotych.

Naprawa szyby – jak jej uniknąć?

Odpryski powstają zazwyczaj na przedniej szybie samochodu, gdyż ze względu na swoje położenie narażona jest na bezpośredni kontakt z niewielkimi kamieniami, które np. wydostają się spod kół innych pojazdów. Chcąc uniknąć uszkodzeń, warto zachować odpowiedni odstęp od samochodu ciężarowego lub autobusu, jadącego z przodu. Szczególną ostrożność powinni wykazać kierowcy samochodów z pionową, czołową szybą. Wysoki kąt ustawienia zwiększa bowiem ryzyko powstania odprysków. Należy zaznaczyć, że ubytki tworzą się nie tylko na skutek uderzenia kamienia. Bardzo często są one spowodowane nadmiernym naprężeniem, np. w samochodach powypadkowych albo kabrioletach.

Odprysk na szybie to problem, którego nie należy bagatelizować. Osoby, które nie dysponują preparatem z żywicą, powinny udać się do najbliższego serwisu i, w zależności od zaleceń jego pracowników, zdecydować się na wypełnienie ubytku lub . By uniknąć kosztów naprawy, warto zdecydować się na ubezpieczenie szyb.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Powiązane wpisy

Pozostaw komentarz

8 + dziewiętnaście =