Ostre, nieregularne bóle brzucha. Wykonaj USG jamy brzusznej

Ból brzucha to dolegliwość, którą każdy z nas z pewnością kiedyś odczuwał. Niekiedy doskonale zdajemy sobie sprawę, że jest niegroźny.

Do takich sytuacji często należą zatrucia pokarmowe, infekcje bakteryjne lub błędy dietetyczne, a u kobiet także menstruacja. Tego rodzaju ból zazwyczaj jest przejściowy i trwa kilka dni, do ustąpienia objawów. Co jednak, jeśli ból brzucha utrzymuje się dłuższy czas, a dodatkowo jest ostry i nieregularny?

Ostry i nieregularny ból brzucha

Ostre i nieregularne bóle brzucha mogą mieć różne przyczyny. W takich przypadkach zazwyczaj niezbędna jest szybka i pogłębiona diagnostyka, która pomoże zlokalizować źródło bólu.

Ostry ból brzucha może wynikać ze skrętu jądra lub jajnika. To stany nagłe, które wywołują ostry ból i wymagają natychmiastowej interwencji lekarskiej. Ponadto silny ból może wynikać z perforacji jelit lub żołądka. Nieregularny ból brzucha może oznaczać również kamicę nerkową, przy której zwykle niezbędne jest przeprowadzenie leczenia zabiegowego.

Z takim bólem wiąże się wiele chorób, których odpowiednie zdiagnozowanie jest niezbędne w powrocie do zdrowia. Może wynikać z upośledzenia drożności jelit, chorób żołądka, występowania nowotworów, zapalenia trzustki, przerostu wątroby lub chorób układu płciowego czy moczowego.

Kiedy należy wykonać USG jamy brzusznej?

Gdy ból jest uporczywy, nawracający i ostry – należy zdecydować się na wykonanie USG jamy brzusznej. Pozwoli ono na zobrazowanie stanu narządów wewnętrznych w jamie brzusznej i wykluczenie występowania nowotworów i łagodnych guzów, skrętu jądra i jajnika, kamicy nerkowej, czy przerostu wątroby lub śledziony.

Jest to badanie szybkie, bezinwazyjne i nie kosztuje dużo, dodatkowo należy je uznać za całkowicie bezpieczne. Pozwala na zobrazowanie uszkodzeń wątroby, złogów w drogach moczowych i pęcherzu żółciowym, torbieli i anomalii w budowie oraz wielkości narządów, a także stanów zapalnych otrzewnej.

USG jamy brzusznej należy także wykonywać profilaktycznie co dwa lata bez dolegliwości ze strony jamy brzusznej. Jest to badanie bezpieczne dające dużo informacji diagnostycznych we wcześniejszych okresach chorób narządów jamy brzusznej, a także chorób ogólnoustrojowych (węzły chłonne).

Powiązane wpisy

Pozostaw komentarz

jeden + dwanaście =