Stopnice wykonywane z różnych materiałów – na co zwrócić uwagę?

Obecnie możliwe jest wykonanie stopnic schodowych na wiele różnych sposobów. Do wyboru są różnorodne materiały. Tym samym podjęcie decyzji odnośnie wyboru materiału płytek czy innych konstrukcji nie jest proste. Na co zwrócić uwagę, decydując o wyborze? Podpowiadamy!

Wykonanie stopnic podłogowych, czyli czego?

Być może zastanawiasz się, czym tak właściwie są stopnice? Otóż wykonanie stopnic schodowych to nic innego, jak przygotowanie powierzchni poziomej schodów. Innymi słowy, mianem stopnicy określa się materiał, po którym stąpamy, pokonując schody. Wybór w tym obszarze jest dosyć trudny i zależny od wielu czynników. Z dalszej części artykułu dowiesz się, jak dokonać wyboru.

Schody wewnętrzne i zewnętrzne

Zastanawiając się nad wyborem materiału do wykonania stopnic schodowych, należy wziąć pod uwagę kilka kwestii. Pierwsza, kluczowa kwestia, dotyczy miejsca, w którym znajdą się stopnice. Mowa tutaj o schodach wewnętrznych czy zewnętrznych? Jeśli o wewnętrznych, wybór jest nieco większy, ponieważ kwestie techniczne, choć istotne, nie są aż tak ważne. Natomiast w przypadku schodów zewnętrznych parametry techniczne odgrywają absolutnie kluczowe role.

Przede wszystkim materiał na stopnice zewnętrzne musi być odporny na działanie czynników atmosferycznych. Nie może ulec uszkodzeniu czy też utracić właściwości pod wpływem działania promieni słonecznych lub deszczu. Ważna jest również maksymalna antypoślizgowość. Schody powinny być bezpieczne nawet wtedy, kiedy są mokre z powodu opadów deszczu czy śniegu.

Stopnice wewnętrzne

Wykonanie stopnic podłogowych zewnętrznych nie jest najprostsze. A co ze stopnicami wewnętrznymi? W tym wypadku również ważna jest antypoślizgowość, jednak nie musi być ona na tak wysokim poziomie, jak w przypadku stopnic zewnętrznych. Ważna jest natomiast estetyka i dopasowanie materiału do ogólnego wystroju wnętrza. Wśród najpopularniejszych materiałów należy wymienić gres i klinkier. Popularne są również płytki ceramiczne i oczywiście drewniane.

Powiązane wpisy

Pozostaw komentarz