Umowa kupna-sprzedaży używanego samochodu – jak powinna wyglądać?

skup samochodów dostawczych

Umowa kupna – sprzedaży auta to podstawowy formalny dokument, który mówi o tym, kto był właścicielem auta, a kto zostaje nowym nabywcą, w jakim czasie nastąpiła zmiana właściciela, a także, w jakiej kwocie auto zostało nabyte lub sprzedane. Oczywiście to tylko podstawowe informacje, o tym, co powinna zawierać umowa. Ponad to umowa kupna – sprzedaży to podstawa do roszczeń w przypadku, gdy tego potrzebujemy.

skup autobusów

Co oprócz umowy kupna sprzedaży warto zachować podczas transakcji?

Niegdyś w wielu punktach, gdzie można było kupić samochód, a także u prywatnych sprzedawców nie było nawet mowy o czymś takim jak umowa kupna sprzedaży. Te czasy na szczęście minęły i obecnie umowa stanowi podstawę prawną między nabywcą, a sprzedającym auto. Umowa jest spisywana na podstawie paragrafów prawnych i ustaleniach między kontrahentami. Zarówno prywatny sprzedawca, jak i skup aut dostawczych, czy skup aut używanych takie umowy sporządzają. Jest to całkowicie bezpieczne i stanowi podstawę w załatwieniu formalności. Nie ma już czegoś takiego jak umowa słowna. Wszystko w skupie samochodów dostawczych Gdańsk http://autodave.pl/skup-aut-dostawczych-i-busow/ jest na piśmie, co sprawia, że skup ma świetne opinie i jest jednym z najbardziej uczciwych i rzetelnych skupów samochodów używanych w regionie. Zdarzają się jednak nieuczciwi sprzedawcy i ta nieuczciwość może mieć różne oblicza. Dlatego warto się zorientować, na co zwrócić uwagę. Oto kilka propozycji jak jeszcze można zabezpieczyć się przed nieuczciwym sprzedawcą:

 • zapisanie ogłoszenia w formie pliku na serwerze komputera
 • sprawdzenie nr VIN, dzięki któremu możemy sprawdzić całą historię napraw samochodów
 • wybrać się po zakup z kimś znajomym, aby był świadkiem transakcji
 • zwrócenie uwagi, by w umowie było jak najwięcej informacji dotyczących kupowanego auta.
 • Potwierdzenie wpłaty zaliczki

Jak wygląda umowa kupna – sprzedaży w skupach samochodów dostawczych?

Umowa w skupach samochodach używanych jest niemalże wszędzie taka sama, a przynajmniej powinna wyglądać podobnie. Skup samochodów dostawczych Piaseczno sporządza umowy na miejscu, które zawierają adres siedziby firmy, podobnie jak inne skupy. Umowa kupna – sprzedaży powinna zawierać:

 • dokładną datę zawarcia transakcji
 • dane osobowe kupującego i sprzedawcy
 • dokładne informacje na temat samochodu (jaki ma przebieg i nr VIN, a także nr rejestracyjny, markę, model, rocznik)
 • zapis o stanie technicznym (czy auto jest powypadkowe, nie posiada ukrytych wad)
 • kwotę
 • zapis o dokumentach, które zostały przekazane nowemu właścicielowi (dowód rejestracyjny, książeczka serwisowa)
 • odniesienie do kodeksu cywilnego
 • informacja, że pojazd został wydany niezwłocznie po podpisaniu umowy.

Te podstawowe informacje zawierają najczęściej umowy sporządzone w skupach aut dostawczych, ale i komisach samochodowych, dobrze byłoby, aby każdy sprzedawca spisywał tak precyzyjne umowy. Łatwiej się potem dochodzi ewentualnych roszczeń, ale także załatwia formalności w urzędach. Umowa jest niezbędnikiem w chwili obecnej.

Powiązane wpisy

1 komentarz do “Umowa kupna-sprzedaży używanego samochodu – jak powinna wyglądać?”

 1. Tomek

  mogliście dodać taką umowę w PDF

Pozostaw komentarz

cztery × 1 =