Wady i zalety poszczególnych typów systemów grzewczych

Wady i zalety poszczególnych typów systemów grzewczych

W dzisiejszych czasach dostępnych jest wiele rodzajów instalacji grzewczych. Wśród nich wyróżnić można m.in. centralne ogrzewanie, ogrzewanie podłogowe, pompy ciepła czy instalacje fotowoltaiczne. Każda z technologii posiada zarówno wiele zalet jak i wad. Dlatego każdy w indywidualny sposób powinien dobrać właściwie źródło ciepła dla swojego domu.

 

Nowoczesne systemy grzewcze

Wśród nowoczesnych systemów grzewczych największą popularność zyskują pompy ciepła. Są to urządzenia bardzo energooszczędne, dzięki czemu mają wpływ na znaczne obniżenie kosztów ogrzewania i energii elektrycznej. Montaż pomp ciepła jest dość drogim przedsięwzięciem ze względu na koszt samego urządzenia. Warto również zaznaczyć, iż pompa ciepła wraz z panelami fotowoltaicznymi pozwala na jeszcze bardziej ekonomiczną i oszczędną prace całej instalacji grzewczej. Połączenie tych dwóch instalacji jest coraz częściej spotykaną metodą ogrzewania w nowoczesnych budynkach. Inną instalacją, która znajduje coraz częstsze zastosowanie w budynkach jest instalacja wentylacji i klimatyzacji. Właściwie zamontowana klimatyzacja pozwala na komfortowe korzystanie z urządzenia przez cały rok. Tego rodzaju instalacje, nie tylko pozwalają na obniżenie temperatury wewnątrz budynku latem, ale umożliwiają również ogrzewanie pomieszczeń w chłodniejsze dni, gwarantując wysoki komfort cieplny.

 

Systemy grzewcze

System grzewczy jest to zespół urządzeń i elementów składowych instalacji służących do pozyskania i rozprowadzenia ciepła w budynku. Składa się on ze źródła ciepła oraz elementów jego dystrybucji, czyli wewnętrznych instalacji grzewczych. Systemy grzewcze w budynkach, ze względu na rodzaj źródła ciepła można podzielić na: gazowe, olejowe, węglowe, elektryczne (oporowe i do napędu pompy ciepła) oraz źródła odnawialne (biomasa, słońce, wiatr). Ze względu na sposób i mechanizm rozprowadzenia ciepła w budynku wyróżnia się następujące systemy wewnętrznych instalacji grzewczych: wodne, powietrzne,   elektryczne (oporowe), parowe. Każda z instalacji grzewczych posiada zarówno swoje zalety jak i wady.

 

Technika grzewcza

W skład techniki grzewczej wchodzą instalacje grzewcze takie jak np. centralne ogrzewanie czy ogrzewanie podłogowe. Są to jedne z najważniejszych instalacji w każdym domu. Właściwy ich montaż gwarantuje odpowiedni komfort cieplny w mieszkaniu przez cały rok. Montaż tego typu instalacji warto zlecić specjalistycznym firmom, aby mieć pewność, co do właściwie wykonanej instalacji grzewczej. Nieumiejętny montaż tego typu instalacji może prowadzić do poważnych awarii oraz wysokich kosztów naprawy.

 

Systemy grzewcze dla domu

Urządzenia grzewcze takie jak pompy ciepła są idealnym rozwiązaniem w przypadku instalacji grzewczej w domu. Ważnym aspektem dla prawidłowego funkcjonowania całego systemu jest dobranie odpowiedniej mocy pompy, aby mogła pracować jak najbardziej wydajnie przy zachowaniu niskich kosztów zużycia energii. Aby obniżyć jeszcze bardziej koszty zużycia energii częstym rozwiązaniem przy instalacji grzewczej opartej o pompy ciepła jest dodatkowo montaż paneli fotowoltaicznych. Takie połączenie znacząco wpływa na obniżenie kosztów energii, dlatego też jest coraz częściej spotykaną metodą ogrzewania domów.

ogrzewanie podłogowe

Systemy grzewcze dla firm

W dzisiejszych czasach w większości firm panuje centralne ogrzewanie wodne, które wymaga obsługi (np. palenie w piecu), ciągłego działania (jak się wyłączy je to może zamarznąć woda), oraz generuje spore koszty eksploatacyjne.  To technologia z przeszłości, która ma wiele wad i na dziś mało zalet. Można też wybrać pompy ciepła, lecz są drogie w zakupie oraz montażu (szczególnie gruntowe) oraz generują spore koszty eksploatacyjne. Natomiast rozwiązaniem najbardziej dopasowanym do potrzeb firm jest ogrzewanie falą ciepła, dzięki, któremu mamy pełne sterowanie temperaturą w każdym pomieszczeniu do tego niedrogie w zakupie i bardzo ekonomiczne w eksploatacji. Ogrzewanie na podczerwień polega na wykorzystaniu fal elektromagnetycznych, których zadaniem jest emisja ciepła. Przy połączeniu z fotowoltaika to za ogrzewanie firmy nie trzeba płacić prawie wcale.

Szukasz sprawdzonego instalatora techniki grzewczej? Koniecznie sprawdź https://gfi.info.pl/

Powiązane wpisy

Pozostaw komentarz

cztery × dwa =