Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.
Ginekologia to dziedzina medycyny zajmująca się badaniem budowy żeńskiego układu rozrodczego, jego funkcji fizjologicznych, profilaktyką, diagnostyką i leczeniem. Jest powiązana z położnictwem.
Jakie badania i zabiegi możemy wykonać w gabinecie ginekologicznym?
Badanie ginekologiczne jest nieodłącznym elementem każdej wizyty w gabinecie ginekologicznym. Regularne konsultacje ze specjalistą pozwalają zadbać o zdrowie intymne i uchronić się przed wieloma chorobami. Wiadomo nie od dziś, że lepiej jest zapobiegać, niż później leczyć. Są organizowane akcje promocyjne, aby zachęcić kobiety do badań ginekologicznych, co jest słuszną inicjatywą, która przypomina wielu kobietom o istocie profilaktyki w tym zakresie.
Do podstawowego badania ginekologicznego zalicza się wywiad z pacjentką (tzw. badanie podmiotowe) oraz badanie przedmiotowe. Podczas wywiadu lekarz zadaje pytania dotyczące:
– naszego wieku – jest to istotne w postępowaniu diagnostycznym, gdyż krwawienia w okresie rozrodczym często wskazują na zaburzenia miesiączkowania, a w okresie menopauzy świadczą o konieczności przeprowadzenia szczegółowych badań pod kątem chorób nowotworowych.
– naszego zawodu – gdyż stresująca praca lub narażenie na szkodliwe czynniki mogą mieć znaczny wpływ na nasze zdrowie i regularność naszych cykli miesiączkowych.
– wywiad rodzinny – w celu oceny rodzinnego ryzyka chorób takich jak cukrzyca, nadciśnienie czy nowotwory, zwłaszcza zaburzenia układu rozrodczego.
– historia menstruacyjna – lekarz zapyta o daty, czas trwania, ilość i charakter krwawienia pierwszej i ostatniej miesiączki.
– wywiad położniczy – tj. przebieg przebytych ciąż, poronienie, ciąża pozamaciczna, powikłania, stan noworodka.
– przebyte choroby i operacje;
Badanie przedmiotowe to ogólne badanie pacjentki, obejmuje ono ocenę zewnętrznych i wewnętrznych narządów płciowych. Celem badania jest ocena stanu narządów miednicy mniejszej oraz w razie potrzeby wykrycie wczesnych objawów stanu zapalnego, mięśniaków lub guzów. Jeśli występują choroby, takie jak ból w dole brzucha, nieprawidłowe krwawienia z macicy lub upławy, badanie ginekologiczne może pomóc potwierdzić diagnozę. Ponadto lekarze często wykonują badania ultrasonograficzne, aby uzyskać lepszy widok narządów i w razie potrzeby pobierają wymazy z szyjki macicy do cytologii. W przypadku diagnozy chorób pacjentka kierowana jest na dalsze badania szczegółowe oraz podejmowane jest leczenie. W przypadku prowadzenia ciąży lekarz ginekolog prowadzi regularne kontrole, teraz już comiesięczne wizyty w gabinecie ginekologicznym są standardem, żeby przebieg ciąży pacjentki był pod stałym monitoringiem specjalistycznym.
Jakie badania można wykonać w gabinecie ginekologicznym?
Gabinety ginekologiczne oferują swoim pacjentkom kompleksową opiekę nad kobietami w ciąży oraz szeroką diagnostykę i leczenie chorób kobiecych takich jak: schorzenia szyjki macicy, pochwy i sromu (kolposkopia, cytologia, zabiegi lecznicze), zaburzenia cyklu miesięcznego, patologii macicy, przydatków, schorzeń okresu menopauzy, schorzeń okresu pokwitania, terapii hormonalnej, planowanie ciąży, uroginekologii, ginekologii dziecięcej, endometriozy, prowadzenie ciąży, badanie USG w trakcie ciaży 3D, 4D, a także wykonywanie testów prenatalnych SANCO, Nifty, Harmony, PAPPA, ocena stanu jajowodów i macicy, USG piersi czy też założenie wkładki domacicznej. Pomoc w w/w przypadkach otrzymamy w Przychodni Renort – Gabinety Medyczne, mieszczącej się w Warszawie przy ul. Teligi 5 . Umówić wizytę można np. poprzez zapisy on-line na stronie przychodnie-rsc.pl