Wymiana grzejników zgodnie z prawem – na jakie modele warto postawić, gdzie zgłosić chęć wymiany?

ogrzewanie

Wiele osób podczas większych remontów decyduje się także na wymianę grzejników na nowe. Rozwiązanie takie podyktowane jest nie tylko kwestiami estetycznymi, ale także i ekonomicznymi. Fachowcy podkreślają, że optymalne zamontowanie dobrej jakości grzejników, np. Kermi pozwala na oszczędności związane z ogrzewaniem domu, nawet o 11% w skali roku, a także i wyższy komfort termiczny.

Nie zawsze jednak możemy na ,,własną rękę” podjąć decyzję dotycząca wymiany kaloryferów. W dzisiejszym wpisie chcemy przybliżyć tematykę związaną z wymogami, jakie trzeba spełnić oraz gdzie zgłosić chęć wymiany grzejników.

Samodzielna wymiana grzejników

Przede wszystkim należy uzmysłowić sobie fakt, że grzejniki są integralną częścią instalacji grzewczej. To właśnie z tego względu wymiana ich musi być zawsze zgłaszana i uzgadniana z właścicielem budynku, w przypadku bloków ze wspólnotą bądź spółdzielnią. To zarządca budynku jest odpowiedzialny za stan instalacji i to właśnie on powinien być poinformowany o chęci wymiany grzejników. Wszelkie działania na ,,własną rękę” są niezgodne z prawem.

Należy zdać sobie sprawę z tego, że samodzielne usunięcie grzejnika w danym pomieszczeniu, może zakłócić bilans cieplny obiektu. Może doprowadzić to do zwiększenia kosztów ogrzewania, które ponosić będą sąsiedzi. Takie samowolne zachowanie może zakończyć się sankcjami prawnymi i finansowymi.

Grzejnik

Chcę wymienić grzejniki w mieszkaniu – jak zrobić to ,,z głową”?

Po wymianie grzejników zapotrzebowanie na daną moc grzewczą musi być takie same. Z tego względu należy wystąpić z prośbą o zgodę na wymianę do spółdzielni czy wspólnoty, która przy okazji wydania decyzji, określi wszystkie parametry, które muszą spełniać nowe grzejniki.

Wydanie zgody na wymianę grzejników jest tak naprawdę tylko formalnością, najważniejszą informacją jest ta dotycząca wymaganych parametrów. Tego typu informacje ujęte są w regulaminach dotyczących rozliczania ciepła.

Jakie grzejniki wybrać i gdzie je kupić?

Można śmiało powiedzieć, że rynek przepełniony jest wieloma rodzajami grzejników. Mając już wymagane parametry, warto jest postawić na grzejniki modernizowane Kermi, ponieważ, modele te są naprawdę mało wymagające podczas montażu. Posiadają takie przyłącza i rozstaw, jak te stare żeliwne grzejniki, z tego względu montaż ich nie jest związany z pracami malarskimi czy murarskimi.

Modernizowane grzejniki Kermi, poza tym są modelami, które dostępne są w relatywnie niskich cenach. Przy produkcji ich wykorzystano nowoczesne technologie, dzięki czemu nie tylko są estetyczne, ale przede wszystkim zapewniają optymalny komfort cieplny przy niższych kosztach związanych z ogrzewaniem. Szeroka oferta grzejników Kermi znajduje się m.in. w hurtowni instalacyjnej Proterm z Bydgoszczy. W sklepie tym liczyć można na szybką realizację zamówień, ale także i fachowe doradztwo podczas wyboru grzejników.

Powiązane wpisy

1 komentarz do “Wymiana grzejników zgodnie z prawem – na jakie modele warto postawić, gdzie zgłosić chęć wymiany?”

  1. Kamil

    nie wiedziałem, że wymianę grzejników trzeba gdzieś zgłaszać.

Pozostaw komentarz

piętnaście + siedemnaście =