Wywóz gruzu po remoncie – jak bezpiecznie utylizować odpady budowlane?

Podczas remontu wiele osób zastanawia się, co zrobić z pozostałościami materiałów budowlanych, niepotrzebnymi elementami wykończeniowymi i gruzem pozostałym po zakończeniu prac. Takich śmieci nie można wyrzucić do domowego śmietnika, dlatego warto pomyśleć o sposobie ich utylizacji jeszcze przed rozpoczęciem renowacji. Jak sprawnie i bez szkód dla środowiska pozbyć się gruzu oraz odpadów budowlanych?

Co zrobić z odpadami po remoncie?

Remont w domu lub mieszkaniu kojarzy się z unoszącym się w powietrzu pyłem, bałaganem i dużą ilością odpadów, których w końcu trzeba się pozbyć. Rozprawienie się z odpadami może dostarczyć sporo kłopotów, ponieważ śmieci pochodzące z budowy i prac wykończeniowych nie mogą trafić do kosza komunalnego. Do bezpiecznego zagospodarowania gruzu i innych śmieci wytwarzanych w czasie remontu najlepiej wynająć specjalny kontener, który pozwoli w bezpieczny sposób przekazać powstałe odpady w ręce firm profesjonalnie zajmujących się ich transportem oraz unieszkodliwianiem.

Alternatywną opcją dla skorzystania z wynajmu kontenerów na odpady budowane jest wywóz gruzu do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK-a), który funkcjonuje w obrębie gminy. Niestety minusem bezpłatnego rozwiązania jest konieczność organizacji transportu we własnym zakresie oraz limity ilościowe dotyczące ilości dostarczanych odpadów przypadające na jednego mieszkańca w ciągu roku. Takie komplikacje przyczyniają się do tego, że utylizacja odpadów w Dobrzykowicach lub innym mieście może być znacznie bardziej czasochłonna i angażująca.

Wynajem kontenera na czas remontu

Kontenery w Bielanach Wrocławskich lub innych miastach położonych w okolicy Wrocławia, jak i samej stolicy Dolnego Śląska na wynajem oferuje firma Skiprex. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu w obsłudze klientów prywatnych i firmowych pracownicy przeprowadzają proces dostawy oraz odbioru kontenerów szybko i bezpiecznie. Kontener można wynająć na cały czas remontu lub krócej – w zależności od potrzeb oraz ilości wytwarzanych odpadów. Po tym czasie pracownicy odbierają kontener i przekazują odpady do zakładu utylizacji, w którym prowadzi się procesy unieszkodliwienia odpowiadające danemu typowi śmieci budowlanych. Więcej o usługach firmy Skiprex i zasięgu jej działania można dowiedzieć się ze strony: https://skiprex.com/.

Rodzaje kontenerów na odpady budowlane

Przy składaniu zamówienia na kontener warto wziąć pod uwagę rodzaj odpadów powstających w trakcie remontu oraz jego pojemność. W ofercie Skiprex do dyspozycji klientów są różne rodzaje pojemników przeznaczonych do składowania m.in. gruzu budowlanego, zmieszanych odpadów budowlanych, odpadów opakowaniowych, odpadów gabarytowych, odpadów przemysłowych i niebezpiecznych, a także innych śmieci, których nie można wrzucić do śmietników komunalnych. Znaczenie ma także pojemność – przy remoncie na małą skalę wystarczającą opcję będzie kontener gromadzący od 2,5 do 10 m³ gruzu i innych śmieci poremontowych. Skiprex oferuje również większe kontenery o pojemności do 36 m³.

Nielegalne składowanie gruzu – kary

Za składowanie odpadów poremontowych w lesie lub innych miejscach, w których wyrzucanie śmieci jest niedozwolone, można otrzymać mandat w kwocie od 20 do nawet 5 000 złotych. Wysokość kary może być jeszcze większa, gdy pozostawione odpady degradująco wpływają na środowisko lub zagrażają zdrowiu i życiu innych osób. Mandatem mogą zostać ukarani także właściciele posesji, na której terenie składuje się gruz – w ich przypadku wysokość grzywny wynosi 1 500 złotych.

Powiązane wpisy

Pozostaw komentarz

3 + 9 =