Miedź to metal, który z czasem zmienia swój kolor. Dzieje się tak np. pod wpływem działania tlenu. I choć niektórzy doceniają tą cechę, nie każdy jest zadowolony widząc efekty tego procesu. Dlatego też warto wiedzieć, jak czyścić miedź, by przywrócić jej dawny blask. Podajemy kilka sprawdzonych sposobów na to, by miedziane przedmioty wróciły do pierwotnego wyglądu, bez użycia drogiej i niszczącej środowisko chemii.
Zielony nalot na miedzi – jak go wyczyścić?
Miedziane przedmioty cechuje niezwykły urok i elegancja. Są one również bardzo wytrzymałe, dlatego też z materiału tego wykonuje się często przedmioty użytku domowego, a także różnego rodzaju dekoracje, zdobiące nasze domy i mieszkania. Miedź jest również szeroko wykorzystywana w kuchni, jako dobry przewodnik ciepła. Upływ czasu powoduje jednak, że na przedmiotach miedzianych zaczyna pojawiać się zielony nalot. Jest on przede wszystkim efektem patynowania miedzi, które wpływa na ostateczny wygląd rzeczy. Patynę można jednak wyczyścić, przywracając przedmiotom piękny wygląd.
Czyszczenie miedzi wbrew pozorom nie jest skomplikowane. Wystarczy tylko użyć domowych sposobów, sprawdzonych przez kolejne pokolenia. Czyszczenie miedzi w ułamku sekundy jest naprawdę możliwe! Jeśli mamy w domu sodę oczyszczoną, wodę utlenioną, czy też ocet, można od razu zabrać się do pracy. Z takimi preparatami czyszczenie mosiądzu i miedzi stanie się przyjemnością, a nie przykrym obowiązkiem.
Czyszczenie miedzi domowymi sposobami
Profesjonalny środek do czyszczenia miedzi wcale nie jest konieczny, gdyż na ogół pod ręką mamy skuteczne, a zarazem bezpieczne preparaty. Chodzi tutaj przede wszystkim o rzeczy, znajdujące się w każdej kuchni. To właśnie tam należy się udać, poszukując odpowiedzi na pytanie, czym się czyści miedź?
Czyszczenie miedzi kwaskiem cytrynowym
Czy czyszczenie miedzi w ułamku sekundy jest możliwe? Oczywiście, że tak! Aby tego dokonać, można sięgnąć chociażby po kwasek cytrynowy, dostępny w niemalże każdym sklepie spożywczym. Czyszczenie miedzy kwaskiem cytrynowym to sprawdzony sposób na przywrócenie jej dawnego blasku. Kwasek należy rozpuścić w wodzie i w roztworze tym zanurzyć miedziane przedmioty. Warto pamiętać jednak, że kwas może zostawić na naczyniach nierówne ślady. Czyszczenie miedzi kwasem ma sens, gdy przedmioty wysuszymy specjalną szmatką, a nawet delikatnie wypolerujemy. Tylko wtedy możemy mieć pewność, że osiągniemy oczekiwane efekty.
Czyszczenie miedzi octem
Ocet to również skuteczny środek do czyszczenia miedzi zwłaszcza, gdy przedmioty z niej wykonane są niewielkich rozmiarów. Czyszczenie miedzi octem polega na wcześniejszym przygotowaniu roztworu, którego głównym składnikiem, oprócz wspomnianego już octu, jest również sól. Łyżkę soli i szklankę octu dodać należy do gotującej się wody. W naczyniu trzeba umieścić przedmiot, który chcemy wyczyścić. Czyszczenie miedzi w ten sposób trwa ok. 2-3 godzin. Po tym czasie można przedmioty umyć przy pomocy mydła i spłukać pianę ciepłą wodą.
Czyszczenie mosiądzu i miedzi octem to znany od lat sposób na przywrócenie im dawnej świetności. Nic dziwnego, że jest on przekazywany z pokolenia na pokolenie przez kolejne gospodynie domowe. Dobrą alternatywą na domowy płyn do czyszczenia miedzi jest również połączenie octu z mąką i solą. W ten sposób otrzymujemy pastę, która powinna zostać nałożona na przedmioty i pozostać na nich przez niespełna godzinę. Po tym czasie można zacząć proces szorowania przedmiotu, który chcemy odnowić.
Czyszczenie miedzi wodą utlenioną
Czyszczenie miedzi wodą utlenioną należy zacząć również od przygotowania specjalnego roztworu. W tym celu użyć trzeba jednej butelki wody utlenionej, połączonej z dwoma opakowaniami kwasku cytrynowego i nieco ponad 0,5 l wody. Czyszczenie miedzi z nalotu przy pomocy tego sposobu trwa bardzo krótko. Efekty podjętych działań można zobaczyć nawet już po 20 minutach. Choć wiele osób wątpi w skuteczność tej metody, wystarczy raz spróbować, by pozbyć się wszelkich wątpliwości. Czyszczenie miedzi woda utleniona to skuteczny sposób, by nieco zaniedbanym przedmiotom przywrócić świetny wygląd i elegancję.
Czyszczenie miedzi sodą oczyszczoną
Czyszczenie miedzi soda to kolejny z domowych sposobów na pozbycie się niechcianego nalotu. Sodę oczyszczoną można znaleźć w prawie każdej kuchni. Miedziane przedmioty szorujemy sodą połączoną z sokiem z cytryny. Aby uzyskać lepszy efekt, można również dołączyć bieżącą ciepłą wodę. Niektórzy wolą stosować czyszczenie miedzi sodą i octem. To również skuteczny, a zarazem bezpieczny sposób na to, czym czyścić miedź.
Dedykowana pasta do czyszczenia miedzi
Domowe sposoby czyszczenia miedzi to propozycja dla tych, którzy nie chcą kupować specjalistycznych preparatów w sklepach. Ci, którzy nie mają czasu lub chęci przygotowywać samodzielnie sprawdzonych mieszanek, mogą zakupić preparat do czyszczenia miedzi. Tego typu środki znaleźć można w sklepach z chemią gospodarczą, choć najłatwiej przejrzeć oferty w sklepach internetowych. Pasta do czyszczenia miedzi znajduje się w ofercie wielu producentów, a poszczególne produkty różnią się od siebie składem i ceną. Dlatego też warto porównać oferty i wybrać ten produkt, który najlepiej odpowiada naszym potrzebom i możliwościom finansowym.
O czym należy pamiętać podczas czyszczenia miedzi
Wiemy już, czym czyścić miedź i mosiądz oraz jak przeprowadzić czyszczenie miedzi w ułamku sekundy. To jeszcze jednak nie koniec ważnych informacji, związanych z czyszczeniem i pielęgnacją miedzianych przedmiotów.
Obojętnie, czy zastosujemy czyszczenie miedzi z destylatora, sięgniemy po ocet, sodę oczyszczoną czy kwasek cytrynowy – w każdym przypadku trzeba zachować niezwykłą ostrożność. Cytryna i ocet to preparaty żrące. Ich zbyt duża ilość może uszkodzić powierzchnię, podobnie jak duża siła polerowania. Czyszczenie miedzi to przede wszystkim duża precyzja i delikatne ściereczki. Nie należy również dopuścić do powstawania zacieków, które pozostaną na dłużej, szpecąc przedmiot znacznie bardziej, niż zielony czy czarny nalot.
soda oczyszczona daje radę, potwierdzam!