Inklinometr – jaki jest szereg jego nowych zastosowań?

W związku z rozwojem energii odnawialnej inklinometr znajduje swoje powszechne zastosowanie w wielu nowych branżach. Już nie tylko wykorzystywany jest w maszynach budowlanych, siatkach czy kontrolach wychylenia mostów, ale również używa się go w systemach parabolicznych paneli słonecznych. Technologia, która przyczyniła się do jego rozwoju, nosi miano MEMS, czyli tzw. Micro Electro- Mechanical Systems. Jeżeli jesteście ciekawi, co wobec zaistniałych zmian może zaoferować Wam obecnie inklinometr, koniecznie przeczytajcie ten artykuł!

Inklinometr – co to jest?

Inklinometr jest niczym innym, jak sprzętem służącym do pomiaru odchylenia obiektów od pionu. Choć to urządzenie jest niewielkich gabarytów, posiada szeroki wachlarz możliwości. Sprawia to, że znajduje się w powszechnym użyciu, a co za tym idzie, z roku na rok rośnie jego popularność wśród specjalistów.

Aby inklinometr mógł w ogóle działać, musi on funkcjonować w oparciu o siłę grawitacji. Cała jego konstrukcja wyposażona jest w kondensator, na który nałożone są okładziny. Między wspomnianymi elementami umiejscowiony jest ruchomy dielektryk reagujący na najmniejsze wychylenia całości w stosunku do pionu. Dzięki temu, wszystkie pomiary inklinometryczne generowane są na podstawie tzw. różnic pojemności.

Współcześnie można zauważyć, że coraz częściej tradycyjny inklinometr mechaniczny zostaje zastępowany przez jego odpowiednik elektroniczny. A wszystko dlatego, że najnowsze sprzęty cechują się dużą dokładnością, dzięki czemu bez trudu mogą wyznaczać odchylenia kątów, w zakresie 90 lub 360 stopni. Niewątpliwie elektryczne inklinometry ułatwiają pracę specjalistom, optymalizując precyzję wykonywanych przez nich czynności.

Inklinometr – zastosowanie

Inklinometr daje możliwość precyzyjnego sterowania końcówkami roboczymi maszyn, co jest niezwykle istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa. Ponadto, za jego pomocą istnieje możliwość utrzymania stałego kąta, co ma przełożenie na to, że unika się awarii, które z reguły są spowodowane przez niepożądane zmiany wychylenia. Urządzenie również znajduje swoje zastosowanie w związku z wydajnością wytwarzanej energii. Za przykład można dać tutaj panele słoneczne, w których to inklinometr wspomaga optymalizację ustawień kolektorów.

W związku z tym, że to urządzenie cechuje się kompaktową konstrukcją, można łatwo je wdrożyć w wielu aplikacjach, które mają ograniczoną przestrzeń montażową. W końcu czynnikami ułatwiającymi montaż inklinometru do maszyn, są przede wszystkim jego interfejsy komunikacyjne. A mowa tutaj przede wszystkim o interfejsach RS232 oraz CANopen.

Nie ma co ukrywać, że właściwe pozycjonowanie, czy zabezpieczenia przed jakimikolwiek przechyleniami, są istotnym aspektami z punktu widzenia wielu aplikacji, takich, jak dźwigi czy inne maszyny ładujące. W związku z tym spełnia on również istotną funkcję w dziedzinie polskiej energii odnawialnej. Stąd w elektrowniach wiatrowych inklinometr wykorzystywany jest wielokrotnie do kontroli ustawień turbin wiatrowych.

Inklinometr – niezawodna kontrola wychylenia

Niezaprzeczalnie, inklinometr kompleksowo spełnia swoją rolę do bezstykowego pomiaru odchylenia. Wobec tego, że pomiary kątów nachylenia w poziomie lub wychylenia w pionie są niezwykle istotne we wszystkich aplikacjach, zapewnia on bezpieczeństwo w sterowaniu ruchem. A wszystko za sprawą sposobu pomiaru, dzięki któremu nie ma potrzeby stosowania mechanicznych połączeń z jakimikolwiek zewnętrznymi elementami. Dlatego też, jeśli potrzebujecie w łatwy sposób monitorować położenie swoich obiektów w przestrzeni, koniecznie warto się na niego zdecydować.

Jeżeli jesteś zainteresowany ofertą pomiarów inklinometrycznych, koniecznie zapoznaj się z informacjami, które znajdują się na stronie Metris Sp. z o.o..

Powiązane wpisy

Pozostaw komentarz