Czyszczenie zatok – kto je wykonuje?

Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.

Infekcje zatok, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, jest dość częstym schorzeniem. Zmienia się wilgotność powietrza, niejednokrotnie też przechodzimy z ogrzewanych pomieszczeń wprost na zewnątrz, gdzie temperatura powietrza jest znacznie niższa. Dodatkowo osłabia się nasza odporność. Co zrobić, kiedy podejrzewamy u siebie zapalenie zatok?

Zapalenie zatok a wizyta u lekarza

Gdy podejrzewamy u siebie zapalenie zatok nie zawsze mamy możliwość od razu udać się do laryngologa. Zwykle przy tego typu infekcjach nasze kroki kierujemy przede wszystkim do lekarza pierwszego kontaktu, najczęściej do internisty. To właśnie on ocenia stan naszego zdrowia, przeprowadza szczegółowy wywiad i podejmuje decyzję o dalszych krokach oraz ewentualnym leczeniu.

Musimy mieć jednak świadomość, że nawet, jeśli zachodzi taka konieczność, internista nie wykonuje zabiegu czyszczenia zatok. Jego rolą jest dobór odpowiedniego leczenia albo skierowanie pacjenta do dalszej diagnostyki bądź odpowiedniego specjalisty.

Metody leczenia zatok

W sieci możemy natknąć się na zatrzęsienie różnorodnych wskazówek dotyczących domowych sposób zwalczania przeziębienia, w tym leczenia zapalenia zatok. Pojawiają się przepisy na napary, syropy, okłady i inne. Choć nie można jednoznacznie odrzucić każdej z domowych metod poprawiania kondycji zdrowotnej, to nie należy też bez pamięci im zawierzać. Może się bowiem zdarzyć, że doprowadzimy nasze zatoki do stanu przewlekłego zapalenia, a wówczas leczenie będzie wymagało ingerencji chirurga, który wykona zabieg czyszczenia zatok.

Gdy infekcja przechodzi w zakażenie bakteryjne, lekarz z reguły zaleca antybiotykoterapię. Nie zawsze jednak ta metoda jest skuteczna zwłaszcza, jeśli zapalenie zatok ma podłoże inne, niż wyłącznie działanie drobnoustrojów. Wśród przyczyn nawracającego i przewlekłego zapalenia zatok możemy zaliczyć między innymi krzywą przegrodę nosową, którą korygować można np. poprzez wykonanie septoplastyki.

Kto wykonuje zabieg czyszczenia zatok?

Jeśli jednak mamy już pewność, że kwalifikujemy się do operacji zatok, powinniśmy zasięgnąć wiedzy na temat samego zabiegu. Przede wszystkim, że jest on wykonywany w znieczuleniu ogólnym przy udziale personelu medycznego składającego się między innymi z anestezjologa, a samo czyszczenie zatok wykonuje otolaryngolog. Dziś metody czyszczenia zatok podążyły za postępem medycyny i wykonywane są możliwie najmniej inwazyjnymi sposobami. Najbardziej popularna jest funkcjonalna endoskopowa operacja zatok – FEOZ. W Warszawie, jak też w wielu innych miastach Polski możemy znaleźć wiele wykwalifikowanych klinik laryngologicznych, specjalizujących się w przeprowadzaniu tego typu zabiegów.

Powiązane wpisy

Pozostaw komentarz