Jak uszyć prześcieradło z gumką?

prześcieradło na gumkę

Prześcieradło na gumce to rozwiązanie praktyczne, zapewniające wygodę i estetyczny wygląd. Wystarczy tylko kilka niezbędnych materiałów i wiedza na temat tego, jak uszyć prześcieradło z gumką, by móc pominąć wyjazd do sklepu i własnymi siłami przygotować ten niezwykle praktyczny gadżet.

Prześcieradło z gumką możesz uszyć samodzielnie

Nietypowy rozmiar łóżka to spory problem, jeśli chcemy dobrać do niego prześcieradło. Tradycyjne prześcieradła zwijają się podczas snu i skręcają w nierówności, utrudniające spokojny wypoczynek czy przeszkadzające w poobiedniej drzemce. Prześcieradło na gumkę rozwiązuje ten problem, przywracając komfort snu. To również dobre rozwiązanie w łóżeczkach dla dzieci. Typowe prześcieradło nie sprzyja spokojnemu odpoczynkowi.

Dziecko w trackie snu wielokrotnie zmienia pozycję, a podwinięte prześcieradło potrafi nawet wybudzić z drzemki. Szycie prześcieradła z gumką na wymiar to zadanie bardzo proste, z którym poradzi sobie większość z nas. Co więcej, można je uszyć z wybranych przez siebie materiałów, które komponują się z wystrojem sypialni i pozostałą pościelą. Jak uszyć prześcieradło z gumką? Zobacz jakie to proste!

jak uszyć prześcieradło z gumką

Jaki materiał wybrać na prześcieradło z gumką?

Decydując się samodzielnie uszyć prześcieradło na gumce, warto świadomie wybrać materiał. Najlepszym rozwiązaniem jest z pewnością bawełna, która jest przewiewna, chroni zarówno przed przegrzaniem, jak i wychłodzeniem. Prześcieradło na gumkę wykonane z bawełny będzie również trwałe. Jeśli jednak chcemy postawić na wzorzysty, połyskujący materiał, można wybrać satynę. Jest ona miękka i zapewnia przyjemne doznania w trakcie nocnego wypoczynku.

Jeśli zdecydujesz się uszyć prześcieradło do łóżeczka dziecięcego, możesz śmiało puścić wodze fantazji i dać się ponieść kreatywnemu szaleństwu. Szycie prześcieradła z gumką na wymiar wcale nie musi być nudne. Obojętne, czy to prześcieradło z gumką na fotel kosmetyczny, czy też prześcieradło z gumką na gruby materac – w tej pracy ograniczeniem jest tylko wyobraźnia. Daj się jej ponieść, by osiągnąć niesamowite efekty i satysfakcję z wykonanego zadania.

prześcieradło na gumce

Szyjemy prześcieradło z gumką krok po kroku

Wielu osobom pewnie wydaje się, że szycie prześcieradła z gumką na wymiar jest tak trudne, jak składanie prześcieradła na gumce. Nic bardziej mylnego! Wystarczy bowiem postępować zgodnie z kolejnymi wskazówkami, by zaskoczyć siebie i bliskich efektem swojej pracy.

Jak uszyć prześcieradło z gumką? – Krok 1

Całą pracę należy rozpocząć od przygotowania niezbędnych materiałów i wykonania dokładnego planu. Szycie prześcieradła z gumką na wymiar nie wymaga wielu narzędzi i materiałów. Trzeba przygotować materiał, gumkę i nici.

składanie prześcieradła na gumce

Jak uszyć prześcieradło z gumką? – Krok 2

Następnym krokiem będzie zmierzenie łóżka i wykonanie odpowiednich pomiarów. Prześcieradło z gumką na wysoki materac będzie miało zdecydowanie inne wymiary, niż prześcieradło do dziecięcego łóżeczka. Co należy uwzględnić podczas dokonywania pomiarów? Przede wszystkim wymiar materaca i jego grubość  oraz zapas materiału – na zrobienie tunelu, w którym umieścimy gumkę oraz na podwinięcie, które będzie zachodziło pod materac. Minimalna długość takiego zakładu powinna wynosić 10 cm, maksymalna ok. 20 cm. Można wybrać wartość pośrednią, czyli 15 cm.

Pomiar warto wykonać dokładnie, by efekt pracy był satysfakcjonujący. Jeśli mamy mniejszy materac, możemy śmiało położyć go na ziemi i przymierzyć do niego materiał, dopasowując odpowiedni rozmiar. W pomiarach warto również uwzględnić miejsce, w którym zostanie umieszczona gumka. Prześcieradło na gumce może mieć ją wszytą dookoła lub też tylko na końcach. Zdecydowanie częściej polecane jest pierwsze rozwiązanie, gdyż jest ono bardziej praktyczne, trwałe i estetyczne.

Jak uszyć prześcieradło z gumką? – Krok 3

Teraz należy przygotować gumkę. Odpowiednią jej ilość trzeba odmierzyć i uciąć dla każdego boku. Jak wiadomo, aby uszyć prześcieradło na gumkę musimy mieć 4 kawałki gumki.

szycie prześcieradła na gumce

Jak uszyć prześcieradło z gumką? – Krok 4

W każdym rogu zaznaczamy kwadrat, odpowiadający wcześniejszym pomiarom. W ten sposób otrzymujemy 4 kwadraty, które następnie należy wyciąć. Teraz składamy nasze prześcieradło (prawą stroną do strony prawej) i zszywamy otrzymane boki kwadratów. Nasze prześcieradło na gumkę zaczyna powoli nabierać pożądanych kształtów.

Jak uszyć prześcieradło z gumką? – Krok 5

Tworzymy tunel, w którym umieszczona zostaje gumka. Można od razu umieścić ją w środku. W ten sposób znacznie przyśpieszymy szycie prześcieradła z gumką na wymiar. Musimy jednak uważać, by jej nie zszyć z materiałem. Ci, którzy nie chcą podejmować się tak precyzyjnej pracy, mogą najpierw uszyć sam tunelik, a następnie przewlec przez niego gumkę. Aby to zrobić, najlepiej użyć agrafki. Jeśli zdecydujemy się na drugi sposób, należy pamiętać, aby nie przyszywać tunelu do końca. Należy bowiem zostawić kilka cm miejsca, aby można było przez niego wprowadzić gumkę do tunelu. Gumkę przełożoną przez tunel trzeba przyszyć do krawędzi prześcieradła. Teraz pozostaje już tylko wyprasować nasze nowe prześcieradło, założyć na materac i cieszyć się efektami, które osiągnęliśmy swoimi własnymi siłami.

prześcieradło z gumką na wysoki materac

Podsumowanie

Każdy, kto posiada niewymiarowe łóżko lub też wysoki materac wie, jak ciężko znaleźć w sklepie odpowiednie prześcieradło, które będzie pasowało do niestandardowych wymiarów. Jak się okazuje, problem jakim jest prześcieradło z gumką na wysoki materac, można rozwiązać łatwo i przyjemnie. Wystarczą bowiem podstawowe materiały, trochę umiejętności i chęci, by uszyć prześcieradło na gumce z materiałów, które spełniają nasz oczekiwania, również te estetyczne.

Własnoręcznie uszyte prześcieradła, jeśli przyłożymy się do pracy i będziemy postępować zgodnie ze wskazówkami, są zdecydowanie lepszej jakości niż te, które znaleźć można na sklepowych półkach. Są również znacznie bardziej trwałe i odporne na uszkodzenia czy rozdarcia. A przede wszystkim są efektem naszej pracy i wiedzy jak uszyć prześcieradło z gumką, co z pewnością będzie źródłem satysfakcji i zadowolenia z podjętego wysiłku.

Powiązane wpisy

1 komentarz do “Jak uszyć prześcieradło z gumką?”

  1. Alicja

    Dzisiaj będę próbowała uszyć takie prześcieradło, dam znać jak poszło!

Pozostaw komentarz

trzynaście + czternaście =