Jak zamontować rynnę?

Montowanie rynien na domach jednorodzinnych, czy innych budynkach mieszkalnych, oraz przemysłowych nie należy do najłatwiejszych czynności, dlatego też warto zlecić to zadanie doświadczonemu specjaliście. Jeśli jednak koniecznie chcemy podjąć się montażu samodzielnie, warto w pierwszej kolejności zapoznać się dokładnie z instrukcjami podanymi przez producenta. W poniższym artykule przedstawiamy jak poprawnie wykonać system rynnowy budynku i na jakie błędy zwracać uwagę.

Montaż rynny

Na początku prac związanych z montażem rynny, należy określić miejsce, w którym będziemy chcieli umieścić odpływ rynnowy do rury spustowej. Będzie to punkt umiejscowiony najniżej orynnowania. Gdy odpływ zostanie zamontowany, należy odpowiednio rozmieścić wszystkie haki. Ich rozmieszczenie zależy od informacji podanych w instrukcji. 

Szeroka oferta rynien dostępna jest na https://www.bricoman.pl/materialy-budowlane/rynny-systemy-rynnowe/rynny-pcv-125

Pierwszą informacją jest zachowanie spadku rynny, który wynosić powinien 3-5 milimetrów każdego bieżącego metra. W ten sposób możemy być pewni, że rynna skutecznie i sprawnie odprowadzi wodę do odpływu. Zazwyczaj przyjmuje się zamontowanie dwóch skrajnych haków na wysokości spadku, następnie przeprowadzić sznurek między nimi, wyznaczając w ten sposób rozmieszczenie pośrednich haków. Należy jednak pamiętać, aby nie rozmieszczać ich dalej niż 15 cm od odpływów, narożników i łączników. Warto więc najpierw ustawić rynny wzdłuż budynku, planując w ten sposób rozmieszczenie poszczególnych elementów. Reszta haków może być rozstawiona maksymalnie 60 centymetrów. W innym przypadku może spowodować to odkształcenie się rynny lub ich zniszczenie. 

Montaż rur spustowych 

Montując rury spustowe, musimy pamiętać, aby poprowadzić instalacje blisko elewacji. Do odpływu mocujemy dwa kolanka o kącie 45 stopni. Kolejnym krokiem jest zamontowanie dybli z obejmami do ściany budynku. Długość dybli należy dobrać odpowiednio do grubości ocieplenia budynku. Następnie rury spustowe należy umieścić w obejmach, skręcając je do momentu stabilnego ich położenia, ale w taki sposób, by nie uszkodzić rury. Obejmy powinny znajdować się w odległości nie większej niż 1,8 metra. Na zakończenie montażu rur spustowych należy wykonać odpływ, z którego będzie odpływać cała zgromadzona woda. Odbywać się on może, dzięki odprowadzeniu deszczówki do kanalizacji, specjalnego zbiornika lub do gruntu. 

System odwadniający

Producenci systemów odwadniających oferują nam mnóstwo różnych ofert, dzięki którym w łatwy sposób odprowadzony deszczówkę z połaci dachu. Między innymi możemy spotkać się z rurą drenarską lub rynną znajdująca się w ziemi. W łatwy sposób możemy również zaopatrzyć się w beczki oraz zbiorniki retencyjne. Cały system możemy wykonać samodzielnie, kupując jedynie wszystkie potrzebne elementy. Zaopatrując się w rurę odprowadzającą, musimy zwrócić uwagę na jej średnicę, aby mogła sprawnie odprowadzać nagromadzoną deszczówkę. Najczęściej specjaliści polecają rury wykonane z PCV, które są odporna na uszkodzenia, a przy tym lekkie i łatwe w montażu. 

Powiązane wpisy

Pozostaw komentarz

osiem + czternaście =