Formalności w trakcie kasacji auta – co musisz wiedzieć?

Wiesz, że Twój wysłużony samochód nie nadaje się już do jazdy i zastanawiasz się, co z nim zrobić? Złomowanie to coraz częściej wybierana opcja przez właścicieli starych pojazdów. Nie tylko pozwala uniknąć kłopotów z naprawami czy sprzedażą, ale także jest ekologicznym rozwiązaniem. Taki proces nie jest jednak wolny od formalności, których trzeba dopilnować, by wszystko przebiegło bez komplikacji. Sprawdź, jak przeprowadzić proces kasacji samochodu krok po kroku.

Dlaczego w ogóle warto zezłomować pojazd?

Kasacja samochodu to nie tylko sposób na pozbycie się problemu, ale również na zyskanie gotówki, która może wesprzeć zakup nowego pojazdu. Co więcej, odpowiednio przeprowadzony proces demontażu auta sprzyja ochronie środowiska, dzięki recyklingowi wielu części i materiałów – mogą one zyskać drugie życie. Przejdźmy teraz do tego, jakie kroki należy podjąć oraz o jakich formalnościach pamiętać podczas kasacji auta.

Krok 1: Znajdź odpowiednią stację demontażu pojazdów

Pierwszym zadaniem jest znalezienie legalnie działającej stacji demontażu pojazdów. Odpowiedni podmiot musi posiadać zezwolenie od marszałka województwa oraz wydawać zaświadczenia, potwierdzające wykonane złomowania. Warto zwrócić uwagę na firmę w swojej okolicy, na przykład skup aut w Chojnicach, aby ułatwić sobie logistykę całego procesu.

Krok 2: Zbierz niezbędne dokumenty

Jeśli potrzebny Ci np. skup aut w Tucholi, ale akurat w tym mieście czy okolicy taki biznes nie funkcjonuje, skontaktuj się z firmą Scrabcar i zapytaj o szczegóły oferty oraz procedury. Pracujący tam specjaliści chętnie wytłumaczą cały proces krok po kroku, kupią każdy samochód oraz odbiorą go lawetą z wyznaczonego przez Ciebie miejsca. Gdy już ustalisz szczegóły współpracy, upewnij się, że posiadasz wszystkie niezbędne dokumenty: dowód osobisty, dowód rejestracyjny pojazdu, kartę pojazdu, a także tablice rejestracyjne oraz czytelne numery VIN.

Krok 3: Złomowanie samochodu

Jak wspominaliśmy, najlepsze skupy aut oferują możliwość odbioru pojazdu lawetą. To wygodne rozwiązanie, które przyspiesza cały proces kasacji. Po dostarczeniu pojazdu do stacji demontażu, specjaliści ocenią wartość samochodu oraz ewentualnych części nadających się do ponownego wykorzystania. Następnie auto zostanie poddane kasacji.

Krok 4: Dopełnienie pozostałych formalności

Po zakończeniu procedury kasacji, otrzymasz dokumenty potwierdzające jej przeprowadzenie. Przekaż jeden z egzemplarzy wraz z wnioskiem o wyrejestrowanie pojazdu do Wydziału Komunikacji w ciągu 30 dni. Nie zapomnij również o informowaniu ubezpieczyciela o zakończeniu polisy OC, aby otrzymać ewentualny zwrot niewykorzystanej składki.

Kasacja auta – podsumowanie

Jak widzisz, proces kasacji auta w Polsce wiąże się z kilkoma formalnościami, ale nie jest skomplikowany, zwłaszcza gdy współpracujesz w trakcie z doświadczonymi specjalistami. Jeśli musisz zezłomować swój pojazd, skontaktuj się ze skupem aut Scrabcar. Wtedy cała procedura przebiegnie sprawnie, a Ty szybko zyskasz gotówkę na zakup nowego pojazdu.

Powiązane wpisy

Pozostaw komentarz

4 × 3 =