Jak działa węzeł ciepłowniczy? Zasada działania i budowa

Jak działa węzeł ciepłowniczy Zasada działania i budowa?

Coraz częściej deweloperzy decydują się na wyposażenie mieszkania w węzły cieplne, aby zadowolić właścicieli mieszkań wysokim komfortem cieplnym poprzez właściwe ogrzewanie budynku. Węzeł cieplny tworzą urządzenia, które łączą sieć cieplną zewnętrzną znajdującą się na zewnątrz budynku z instalacją w jego wnętrzu i są dobrym nośnikiem ciepła.

Energooszczędne węzły ciepłownicze

To urządzenie jest sercem instalacji cieplnej w każdym domku jednorodzinnym lub bloku i umożliwia pozyskiwanie ciepła z sieci ciepłowniczej do ogrzewania mieszkania. Ich zadaniem jest rozdział dostarczonego ciepła poprzez sieć do poszczególnych odbiorców. Węzeł cieplny jest bardzo dobrze przystosowany do zasilania każdego rodzaju budynku. Jest to rozwiązanie łączące energooszczędność z możliwością indywidualnego sterowania komfortem cieplnym i możliwością obniżenia temperatury w poszczególnych mieszkaniach. Od tego jak działa węzeł cieplny https://proterm.info.pl/wezly-cieplne-bydgoszcz/ zależy jego prawidłowy montaż. Dlatego też warto wybrać dobrych i sprawdzonych fachowców, którzy we właściwy sposób są w stanie zamontować całą instalację grzewczą w mieszkaniu. Dzięki posiadanej wysokiej wiedzy oraz umiejętnościom, doświadczony personel firm specjalizujących się w branży ciepłowniczej jest gwarancją bezpieczeństwa procesu i właściwego montażu oraz świadczenia usług na najwyższym poziomie.

Schemat działanie węzła cieplnego

Wszystkie najważniejsze przepisy dotyczące systemów ciepłowniczych znajdują się w rozporządzeniu ministra gospodarki z dnia 15 stycznia 2007 roku w sprawie szczegółowych warunków funkcjonowania systemów ciepłowniczych. Schemat działania mieszkaniowego węzła cieplnego jest dość prosty. Czynnik znajdujący się w rurach instalacji ciepłowniczej dostaje się do węzła. Jego zadaniem jest dystrybucja czynnika, czyli ciepła do kolejnych części całej instalacji. Może to być na przykład budynek mieszkalny wielorodzinny.

Dzięki odpowiedniej konstrukcji urządzeń, cały proces minimalizuje ilość strat ciepła, przez co okazuje się bardzo efektywny. Kompaktowy węzeł cieplny stanowi zespół urządzeń łączących cieplną sieć zewnętrzną z instalacją wewnętrzna znajdującą się w budynku. Węzły cieplne w domu możemy podzielić na jednofunkcyjne oraz dwufunkcyjne. Pierwsze składają się z wymiennika ciepła instalacji centralnego ogrzewania, natomiast drugie posiadają dodatkowo wymiennik ciepłej wody użytkowej. Węzły ciepłownicze można dzielić według szeregu kryteriów. Podstawowym jest podział ze względu na sposób połączenia sieci centralnego ogrzewania z instalacją c.o. w budynku, który wyróżnia: węzły bezpośrednie (w sieci i instalacji płynie ten sam czynnik np. w przypadku węzłów bezpośrednich wyróżnić można węzły hydroelewatorowe) oraz węzły pośrednie wymiennikowe (sieć i instalacja tworzą dwa osobne obiegi połączone przeponą w postaci wymiennika ciepła).

kotłownia

Węzły cieplne hybrydowe

Innym rodzajem węzła cieplnego jest węzeł hybrydowy. Jest on wyposażony w akumulator ciepła, na który pracują różne źródła ciepła, w tym system ciepłowniczy oraz źródła odnawialne, takie jak panele słoneczne i pompa ciepła. Jedną z opcji jest również współpraca węzła cieplnego z podgrzewaczem c.w.u, gdzie jest ona przechowywana w ilości odpowiadającej zapotrzebowaniu domowników i zapewnia właściwie przygotowanie ciepłej wody użytkowej. W skład zespołu wchodzą również: hydrauliczny regulator przepływu, zawór strefowy, zawory zwrotne i regulacyjne, zawory termostatyczne, pompa obiegowa, automatyczny układ sterowania poziomami temperatury np. według krzywej grzania, zawory bezpieczeństwa, naczynia wzbiorcze, filtry siatkowe, przewody, ciepłomierze oraz wodomierze.

Do zadań poszczególnych elementów węzła cieplnego należą: wymiana ciepła pomiędzy główną siecią a jej odbiorcami, odcięcie, oczyszczanie i zmiana parametrów czynnika grzewczego, pomiar i regulacja ciśnienia i temperatury czynnika grzewczego, ogrzewanie i przygotowanie ciepłej wody grzewczej, kontrola prędkości przepływu oraz kontrola bezpieczeństwa pracy całego układu. Kompaktowy węzeł cieplny jest dostosowany do indywidualnych potrzeb zasilanych odbiorników.  Jednym z wielu producentów węzłów cieplnych jest przedsiębiorstwo Danfoss. Węzły mieszkaniowe tego przedsiębiorstwa wykonane są z niezwykła precyzją oraz gwarantują prawidłową i bezawaryjną prace całego układu przez wiele lat.

Powiązane wpisy

Pozostaw komentarz

pięć × dwa =