Jak wybrać projekt domu bliźniaczego?

Bliźniak to inaczej dom dwumieszkaniowy – mamy jeden budynek, ale dwa oddzielne domy, połączone wspólną ścianą. To inwestycja pozwalająca zaoszczędzić na kosztach budowy, żeby jednak takie domy były naprawdę wygodne, należy z rozwagą wybrać projekt budowalny.

Kiedy zabudowa bliźniacza się opłaca?

Dwa połączone ze sobą domy to przede wszystkim spora oszczędność miejsca. W myśl przepisów budowlanych, dom musi być oddalony od granic posesji o minimum cztery metry, ewentualnie trzy, jeśli ściana zewnętrzna nie posiada żadnych otworów. Dla dwóch domów jest to już osiem metrów, czyli całkiem spora przestrzeń, za którą trzeba zapłacić nabywając działkę. Tereny szczególnie atrakcyjne, blisko dużych miast, z dobrą infrastrukturą, ładnie położone są oczywiście bardzo drogie, więc im mniejsza parcela, tym większe oszczędności na budowie.

Decydując się na bliźniaka można kupić znacznie tańszą działkę w dogodnej lokalizacji, spada też sam koszt inwestycji – budynek stawia jedna ekipa i wystarczy zatrudnić jednego kierownika budowy. Nawet późniejsza eksploatacja może być tańsza niż przy wolnostojącym domu jednorodzinnym, bo wspólna ściana redukuje częściowo straty ciepła.

Jak powinien wyglądać projekt bliźniaka?

Zakup gotowego projektu dla zabudowy bliźniaczej nie jest żadnym problemem. Na projektyzwizja.pl jest sporo takich ofert i do wyboru są różne metraże oraz stylistyki. Dom bliźniaczy powinien być tak zaprojektowany, by obie rodziny nie przeszkadzały sobie w codziennej aktywności – przykładowo, sypialnie powinny być raczej przy wolnych ścianach, a nie wzdłuż tej wspólnej. Warto też zwrócić uwagę na zagospodarowanie ogrodu – rekreacyjną część za domem powinno się urządzić tak, by każdy z domowników miał zapewnioną pożądaną prywatność. Granice między posesjami może oddzielać naturalna bariera na przykład z żywopłotu, są też projekty z murowaną przegrodą albo płotem z siatki.

W przypadku większych metraży wygodnym rozwiązaniem będzie bliźniak z garażami w środku – domy dalej są połączone, ale tylko częścią gospodarczą, a nie mieszkalną, co bardzo podnosi komfort lokatorów. Domy bliźniacze nie muszą też koniecznie być symetryczne, choć z reguły taka właśnie budowla wygląda najładniej.

Powiązane wpisy

Pozostaw komentarz

osiemnaście + 7 =