Skrzynia biegów to jedna z najważniejszych części samochodu. Niestety kierowcy często lekceważą niepokojące sygnały awarii, co doprowadza do nieodwracalnych zmian i konieczności wymiany elementu na nowy. Przedstawiamy działania prewencyjne, dzięki którym unikniesz usterek – podpowiadamy, jak dbać o skrzynię biegów.
Automatyczna a ręczna skrzynia biegów – różnice w konserwacji
Różnice w dbaniu o manualną skrzynią biegu, a manualną, wynikają z różnic w ich konstrukcji. Ręczna przekładnia ma prostszą budowę. Część składa się z trzech wałków, na których umieszczone są koła zębate odpowiadające za przekazywanie napędu. Na konkretne biegi przypadają dodatkowe pary kół, które rozłączają się przy wrzuceniu jednego z nich.
W automatycznej skrzyni biegów to sprzęgło hydrauliczne odpowiada za przekazywanie napędu. Element składa się z wielu podzespołów, które poprzez wzajemne oddziaływanie zarządzają tzw. automatem. Elektroniczne układy kontrolują czynniki odpowiadające między innymi za ciśnienie, temperaturę oleju i prędkość obrotową elementów skrzyni biegów.
Jak dbać o skrzynię biegów? Konserwacja skrzyni manualnej
Kluczową kwestią, bez której nie można mówić o prawidłowej eksploatacji skrzyni biegów, jest przestrzeganie zasad ekonomicznej jazdy. Polega to na stałym dostosowywaniu biegu do prędkości oraz hamowaniu silnikiem. Podczas zwalniania należy kolejno schodzić na coraz mniejszy bieg, zamiast przeskakiwać na tryby nie następujące bezpośrednio po sobie. Warto unikać jazdy na tzw. półsprzęgle, czyli nie wciskaniu sprzęgła do samego końca. To błąd często popełniany przez wielu kierowców, który przekłada się na szybsze zużywanie przekładni.
Dużą rolę w dbaniu o skrzynię biegów odgrywa systematyczna wymiana oleju przekładniowego. Zaleca się robić to co 100 tys. przejechanych km lub wcześniej w przypadku, gdy samochód jest intensywnie eksploatowany. Jazda na zużytym lub niewłaściwie dobranym oleju może powodować przegrzewanie się skrzyni i jej szybsze zużycie.
Jak dbać o skrzynię biegów? Konserwacja skrzyni automatycznej
Posiadając samochód z automatyczną skrzynią biegów, dobrze jest unikać sportowego stylu jazdy. Gwałtowne przyspieszanie i osiąganie maksymalnych prędkości wpływa na przeciążenie automatu i jeszcze szybsze zużycie. Olej w automatach rozgrzewa się stosunkowo wolno, dlatego na wyższe obroty warto wchodzić dopiero po 20–30 minutach jazdy. Tak samo jak w przypadku manualnej skrzyni biegów ważne jest prawidłowe korzystanie z dostępnych trybów. Wiele kierowców nie stosuje się do wytycznych, co skutkuje nieodwracalnym zniszczeniem części, bez której nie ma mowy o korzystaniu z pojazdu. Dbając o skrzynię biegów, warto unikać jazdy na neutralnym biegu oraz wyłączania silnika poza trybem parkowania.
Olej w automatycznej skrzyni biegów odpowiada za prawidłowe działanie przełożeń. Aby pojazd mógł funkcjonować bez zarzutów, powinno się stosować tylko ciecze polecane przez producenta samochodu. W skrzyniach automatycznych najlepiej wymieniać olej co 60–80 tys. przejechanych kilometrów. Najlepiej sprawdza się wymiana dynamiczna, czyli całkowite wypompowanie starej cieczy, a następnie wprowadzenie nowej. Nie zaleca się mieszania starego oleju z nowym.
Stosowanie się do wymienionych porad pozwala na przejechanie do 400 tys. kilometrów bez ryzyka awarii ze strony skrzyni. Oleje przekładniowe od sprawdzonych producentów znajdziesz w asortymencie sklepu nocar.pl. Więcej porad z zakresu motoryzacji i mechaniki znajdziesz na blogu sklepu motoryzacyjnego nocar.pl.