Listwy przypodłogowe – do czego służą?

Listwa przypodłogowa jest ważnym elementem wykończenia wnętrz. Pełni ważną funkcję zabezpieczającą, ale jest też częścią wystroju, dlatego wybierając listwy warto zwrócić uwagę nie tylko na jej parametry, ale i estetyczny wygląd.

Do czego służy listwa przypodłogowa?

Podłoga wykończona panelami, drewnianymi deskami albo wykładziną powinna mieć szczelinę dylatacyjną – to niewielki odstęp, dzięki któremu wykończenie podłogi nie będzie się wybrzuszać kiedy dojdzie do zmiany temperatury albo poziomu wilgotności. Taka szczelina niezbyt ładnie wygląda, poza tym łatwo może się do niej dostać woda oraz brud, dlatego właśnie na styku podłogi i ściany montowana jest specjalna listwa.

Jest ona także zabezpieczeniem przed uszkodzeniem ściany, na przykład podczas odkurzania albo mycia mopem – listwę znacznie łatwiej da się oczyścić z zabrudzeń niż farbę albo tapetę na ścianie, nie będzie też dużego problemu z naprawą ubytków oraz pęknięć. Pod listwą można pociągnąć rozmaite przewody, co pozwoli uniknąć plątaniny kabli w pokoju oraz ich przypadkowego uszkodzenia.

Ostatnią funkcją listwy przypodłogowej jest jej estetyka. Listwy są co prawda wąskie i znajdują się przy samej ziemi, a jednak mają spory wpływ na ostateczny wygląd pomieszczenia, nie jest to więc element, na którym warto oszczędzać – dzięki ładnym listwom można w prosty i tani sposób całkowicie zmienić charakter pokoju.

Jak wybrać listwę przypodłogową?

Za najładniejsze uchodzą listwy drewniane, które można zamówić między innymi na Siekierki.com.pl. Listwa drewniana jest wytrzymała, dobrze zniesie długie lata eksploatacji, pasuje do każdej stylistyki. Szczególnie popularne są listwy z drewna drzew iglastych – mają one ładny, jasny kolor, który pięknie się komponuje z różnymi odcieniami, do tego mogą mieć dowolny przekrój cokołu, na przykład trójkąta, ćwierćwałka, z wyżłobieniami.

Drewniane listwy przypodłogowe można pomalować na dowolny kolor albo tylko zabezpiecza się je bezbarwnym lakierem. Jeśli drzwi również są drewniane, powinny mieć ten sam odcień co listwa przypodłogowa. Bardzo ładnie wyglądają duże kontrasty między kolorem ściany, podłogi i listwy, należy jednak uważać na to, aby w małych pokojach nie montować cokołów zbyt wysokich, które będą optycznie pomniejszać przestrzeń.

Powiązane wpisy

Pozostaw komentarz

sześć − 1 =