Jak zaoszczędzić na kupnie domu ?

Ceny nieruchomości z roku na rok są coraz wyższe. Metr kwadratowy mieszkania w Warszawie to od kilkunastu do ponad dwudziestu tysięcy złotych, zależnie od lokalizacji, czy standardu. Dlatego wiele osób szuka możliwości zaoszczędzenia na kupnie domu. Czy jest jednak taka możliwość? Co wpływa na cenę domu i jak można ją obniżyć?

Co wpływa na cenę mieszkania?

Koszt nieruchomości w Polsce są bardzo zróżnicowane. Ich cena jest zależna od kilku istotnych czynników:

Metraż – im większy dom lub mieszkanie tym cena wyższa.

Powierzchnia ogrodu – ma istotne znaczenie przy wyborze domów jednorodzinnych lub zabudowie bliźniaczej, czy szeregowej.

Lokalizacja – najdroższe nieruchomości znajdują się w centrum dużych miast, takich jak Warszawa, Wrocław, czy Kraków. Cena metra kwadratowego w tych miastach na rynku pierwotnym zaczyna przekraczać kilkadziesiąt tysięcy.

Dzielnica – liczy się nie tylko nieduża odległość od centrum, lecz również najbliższa okolica. Dlatego cena nieruchomości będzie również zależna od dzielnicy, w jakiej się znajduje. Im bardziej prestiżowa dzielnica, tym cena nieruchomości będzie wyższe.

Standard wykończenia – zastosowane materiały i rozwiązania technologiczne, takie jak okna panoramiczne, ogrzewanie podłogowe, rozwiązanie OZE, np. fotowoltaika, czy pompy ciepła.

Jak wybrać nieruchomość, by zaoszczędzić na kupnie domu, jednocześnie nie tracąc na jakości życia w nim?

Lokalizacja ma istotny wpływ na cenę nieruchomości – wybierz dom pod Piasecznem

Największy wpływ na cenę nieruchomości ma jej lokalizacja, a różnice w kosztach są rzeczywiście znaczne. Doskonałym przykładem jest Warszawa. Metr kwadratowy mieszkania z rynku pierwotnego w stolicy to kwota około 12 – 18 tys. złotych. Dla porównania ceny metra kwadratowego domu pod Warszawą to około 6 tys. zł. Dlatego kupno nieruchomości w miejscowościach zlokalizowanych poza Warszawą lub innym dużym miastem w Polsce staje się coraz częstszym wyborem. To najlepsza metoda, by zaoszczędzić znaczne kwoty, nie rezygnując z komfortu mieszkania.

Dom pod Piasecznem to doskonała opcja, nie tylko dla osób, które chcą zaoszczędzić na kupnie. Piaseczno położone jest jedynie 17 km od Warszawy. Dzięki takiej lokalizacji miejscowość ta szybko się rozwija, co zachęca inwestorów budowlanych to tworzenia nowych osiedli. Również gmina Piaseczno coraz więcej inwestuje w rozwój infrastruktury, która zachęci nowych mieszkańców. Dom pod Piasecznem to dobry wybór dla osób, które szukają wytchnienia od pędu dużego miasta, a jednocześnie miejsce, z szybkim dojazdem do stolicy, połączeniami komunikacji zbiorowej oraz dobrze rozwiniętą infrastrukturą w najbliższej okolicy.

Czy rynek wtórny to dobry sposób na zaoszczędzenie pieniędzy przy kupnie domu?

Często osoby, które chcą zaoszczędzić pieniądze przy kupnie domu, decydują się na wybór rynku wtórnego. Rynek wtórny oczywiście ma wiele zalet, pozwala na wybór nieruchomości w miejscach, gdzie nie powstaną już nowe mieszkania, czy domy. Są to zazwyczaj dzielnice blisko centrum o doskonale rozwiniętej infrastrukturze, z zagospodarowanymi przestrzeniami zielonymi, szkołami, przedszkolami itd. To również opcja dla tych, którzy chcą posiadać dom, ale bez rezygnacji z życia w dużym mieście. Jednak wbrew pozorom nie jest to sposób na zaoszczędzenie pieniędzy.

Tak, jak w przypadku rynku pierwotnego nieruchomości w atrakcyjnych dzielnicach blisko centrum kosztują dużo. Co więcej, kupując nieruchomość z rynku wtórnego, należy pamiętać o kosztach remontu, który należy przeprowadzić po przeprowadzce, by dostosować miejsce do własnych potrzeb i upodobań.

Jakie promocje oferują deweloperzy kupującym nieruchomości?

Decydując się na kupno domu lub mieszkania warto zwrócić również uwagę na promocje oferowane przez deweloperów, a takich ofert jest sporo.

Firmy deweloperskie często oferują takie rozwiązania obniżające cenę domu jak:

  • Garaż lub miejsce postojowe w cenie nieruchomości;
  • Bezkosztowe wprowadzenie zmian w wewnętrznym rozplanowaniu pomieszczeń oraz instalacji wodnej, kanalizacyjnej czy elektrycznej, jeśli umowa jest podpisywana na początkowym etapie budowy inwestycji;
  • Poddasze do adaptacji w cenie domu;
  • Wykończenie domu lub mieszkania gratis, lub obniżenie ceny nieruchomości o wartość wykończenia;
  • Pokrycie kosztów związanych z formalnościami notarialnymi.

Dobra promocja umożliwia zaoszczędzenie pieniędzy przy zakupie domu nawet do kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Skorzystaj z pomocy doradcy kredytowego

Koszt zakupy domu to nie tylko cena nieruchomości, lecz również koszt samego kredytu. Dlatego tak istotny jest właściwy wybór produktu finansowego. W tym celu najlepiej skorzystać z pomocy doradcy kredytowego. Posiada on szeroką wiedzą na temat kredytów na zakup nieruchomości w różnych bankach. Wie, również jakie warunki należy spełnić, by dany kredyt otrzymać i na jakie raty rozłożyć, by była to najbardziej opłacalna opcja. Dlatego, jeśli chcesz zaoszczędzić przy zakupie domu, warto skorzystać z fachowej pomocy.

Powiązane wpisy

Pozostaw komentarz

czternaście − 10 =