Jaką podłogę drewnianą wybrać do kuchni?

Kuchnia to pomieszczenie, które łatwo się brudzi, jest w niej dużo wilgoci, drobinek tłuszczu, gorącej pary wodnej. Urządzając kuchnię często więc myślimy nie tylko o estetyce, ale i walorach praktycznych, a kuchenna podłoga jest szczególnie narażona na brud oraz zniszczenia. Czy warto ją wykańczać drewnem?

Jakie drewno pasuje do kuchni?

Naturalne drewno to materiał bardzo uniwersalny. Pasuje do każdego rodzaju wnętrza, także do kuchni nowoczesnej, minimalistycznej, urządzonej w surowych kolorach. Drewniane podłogi kosztują więcej niż płytki czy wykładzina, ale jest to inwestycja na długie lata, bo drewno tak naprawdę nigdy nie wychodzi z mody i zawsze prezentuje się niezwykle stylowo. Nawet niewielkie wady drewna czy jego przebarwienia dodają podłodze uroku – niektórzy klienci celowo wybierają deski sztucznie postarzane, dzięki którym kuchnia wygląda bardzo klimatycznie.

W dużej kuchni można układać szerokie deski drewniane, z kolei w mniejszych pomieszczeniach ładnie wypadają drobniejsze mozaiki oraz drewniane parkiety. Kolor drewna warto dopasować do reszty wyposażenia kuchni, pamiętając przy tym, że jaśniejsze drewno optycznie powiększa przestrzeń, podczas czy ciemne deski mogą ją nieco zmniejszyć.

Jeśli chodzi o sam gatunek drewna, to do kuchni poleca się przede wszystkim twarde gatunki jak dąb i jesion, dostępne na Podlogizcharakterem.pl – są one bardziej wytrzymałe i odporne na ścieranie, nie odkształcają się tak bardzo pod wpływem wilgoci, zapewniają dobrą izolację akustyczną. Jeszcze lepsze parametry ma drewno egzotyczne, choć trzeba się liczyć z tym, że wykończenie nim podłogi będzie dość kosztowne.

Obowiązkowa impregnacja

Niezależnie od tego, jaki gatunek drewna trafi na kuchenną podłogę, bezwzględnie należy ją zaimpregnować. Dodatkowa warstwa ochronna zabezpiecza drewnianą podłogę przed wpływem wilgoci, dzięki czemu drewno jest mniej podatne na wypaczanie, gnicie czy pękanie. Impregnacja zmniejsza napięcie powierzchniowe, dlatego rozlana woda nie wsiąka w deski, tylko zbiera się na powierzchni podłogi, co ułatwia jej zebranie.

Żywotność podłogi z drewna wydłuży jej prawidłowa pielęgnacja. Podłogę powinno się często odkurzać, a do mycia używać miękkich ściereczek i dedykowanych środków czyszczących. Drewniane wykończenie należy konserwować dokładnie według zaleceń producenta, najlepiej co kilka miesięcy, warto też co jakiś czas zamawiać usługę profesjonalnej renowacji podłogi.

Powiązane wpisy

Pozostaw komentarz

piętnaście − sześć =