Odbiór zużytego sprzętu z domu

Odkąd zużytego sprzętu elektronicznego nie wolno wyrzucać do śmietników, pojawia się problem, co z nim zrobić, żeby nie narazić się na mandat za złamanie przepisów. Gminne punkty zbiórki nie do końca zdają egzamin, zwłaszcza gdy chodzi o urządzenia wielkogabarytowe. Jest jednak możliwość, aby pozbyć się elektrośmieci bez wychodzenia z domu.

Gdzie wolno wyrzucać elektrośmieci?

Drobne odpady, jak baterie i żarówki, można wyrzucić do specjalnego pojemnika ustawionego w markecie albo sklepie RTV/AGD. W niektórych dużych miastach stoją także pojemniki na nieco większy sprzęt elektroniczny, jak mikser, toster, suszarka, tablet, smartfon. Schody zaczynają się w przypadku urządzeń wielkogabarytowych, ponieważ lodówki nie można zanieść do sklepu, jeśli jednocześnie nie kupuje się nowej, a tym bardziej nie powinno się jej wystawiać przed osiedlowym śmietnikiem.

Punkty zbiórki elektroodpadów, organizowane przez gminy, mają obowiązek bezpłatnie przyjąć stary i uszkodzony sprzęt, nie muszą jednak zapewniać transportu – to zadanie dla właściciela zbędnego urządzenia. Ze względu na rozmiary i ciężar wielkogabarytowego AGD, jest to spore wyzwanie logistyczne i niestety, dodatkowe koszty, bo zazwyczaj trzeba w tym celu wynająć dostawczy samochód.

Czy możliwy jest odbiór elektrośmieci z domu?

Elektrośmieci to rzeczy tylko na pozór zupełnie bezużyteczne. Nie działają, są stare i mało funkcjonalne, wciąż jednak znajdują się w nich cenne składniki, które da się ponownie wykorzystać do produkcji nowego sprzętu. Ich pozyskiwaniem zajmują się licencjonowane placówki, jak Zakład Przetwarzania Zużytego Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego, dokąd ostatecznie zbędne urządzenia trafiają – to, co udaje się odzyskać, zostaje sprzedane jako pełnowartościowy surowiec, natomiast zbędne odpady podlegają bezpiecznej utylizacji. Dzięki temu szkodliwe pierwiastki nie trafiają do środowiska i nie powodują skażenia.

Jak w takim razie pozbyć się kłopotliwych elektroodpadów zgodnie z przepisami? Jest to możliwe nawet bez wychodzenia z domu, trzeba tylko wcześniej zlecić usługę na odbiorydomowe.pl. Po sprzęt przyjeżdża specjalny transport, za darmo, w ramach jednego zlecenia można oddać łącznie cztery urządzenia wielkogabarytowe. Sprzęt należy przed odbiorem odłączyć i ewentualnie opróżnić. Usługa obejmuje sprzęt popsuty, ale jeśli jest on niekompletny, doliczona zostanie opłata utylizacyjna. Odbierane urządzenia trafiają finalnie do Zakładu Przetwarzania Zużytego Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego.

Powiązane wpisy

Pozostaw komentarz

4 × pięć =