Komu pomoże rehabilitacja i jakie są jej rodzaje?

Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.

Na rehabilitację składa się wiele działań, dąży się do przywrócenia zdrowia psychicznego i fizycznego. Praca z wykwalifikowanym i doświadczonym fizjoterapeutą pomaga odzyskać sprawność, zwiększyć komfort życia codziennego. Do jej utraty może dojść przykładowo na skutek choroby lub wypadku. Obecnie jest mnóstwo sposobów na usprawnienie narządu ruchu, ale każdy przypadek powinien zostać rozpatrzony indywidualnie. Rehabilitant dobierze właściwą metodę dla danego pacjenta w oparciu o szereg czynników. Najlepszym rozwiązaniem będzie udanie się do specjalistycznego ośrodka rehabilitacyjnego.

Kiedy i komu będzie potrzebna rehabilitacja?

W niektórych sytuacjach rehabilitacja staje się wręcz koniecznością. Jest ona niezwykle ważna dla pacjentów po urazach, czyli przykładowo po złamaniu, uszkodzeniu mózgu, utracie słuchu lub wzroku. Jeśli doszło do amputacji kończyny, to również trudno wyobrazić sobie normalne funkcjonowanie bez pomocy rehabilitanta. Fizjoterapia Częstochowa jest wskazana w przypadku pacjentów zmagających się z rozmaitymi chorobami, które przyczyniają się do utraty sprawności ruchu typu skolioza, choroba Parkinsona, stwardnienie rozsiane. Do różnych komplikacji może dojść również na skutek przeprowadzonej operacji lub zmagania się z chronicznym schorzeniem przez długi czas. W zależności od wskazań specjalisty, który zdiagnozował problem zdrowotny, rehabilitant dobierze inny zakres zabiegów.

Fizjoterapia Częstochowa i inne rodzaje rehabilitacji

Wyróżnia się wiele rodzajów rehabilitacji, w zależności od stanu zdrowia pacjenta, jego możliwości. Rehabilitacja medyczna ma na celu poprawienie jakości życia pacjenta, aby mógł on powrócić do wykonywania czynności dnia codziennego. Stosuje się ją głównie w przypadku różnych schorzeń i urazów. Jest także rehabilitacja specjalistyczna skierowana do pacjentów z poważnymi schorzeniami, o szczególnych potrzebach. Służy do przywracania sprawności częściowej lub całkowitej. O rehabilitacji specjalistycznej można mówić przykładowo w przypadku chorób układu sercowo-naczyniowego. Jest jeszcze rehabilitacja społeczna, skierowana do osób niepełnosprawnych, aby mogli oni odzyskać zaradność, większą niezależność, być w stanie ponownie wypełniać różne role społeczne i integrować się z ludźmi. Rehabilitacja zawodowa również dotyczy osób z rozmaitymi niepełnosprawnościami. Ma na celu zwiększenie ich możliwości psychofizycznych, aby móc odnaleźć się na rynku pracy. Wyróżnia się także rozmaite zabiegi rehabilitacyjne typu kinezyterapia, fizykoterapia, masaże lecznicze. Można mówić również o rehabilitacji ruchowej, fizjoterapii, terapii logopedycznej.

Powiązane wpisy

Pozostaw komentarz

dwa + 10 =