Psychoterapia online czy stacjonarnie?

Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.

Dzięki rozwijającym się, coraz bardziej profesjonalnym usługom psychoterapeutycznym, psychoterapia w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat stała się czymś, co towarzyszy nam na co dzień. Zawdzięczamy to funkcjonującym profesjonalnym zgranym zespołom profesjonalistów tj. psychiatrów i psychoterapeutów oraz wynikom badań naukowych, psychoterapia może z wyjątkową skutecznością poprawiać życie osób z zaburzeniami i chorobami psychicznymi. Pytanie jednak, czy psychoterapia wszędzie jest tak samo dostępna.

Nadal są miejsca w naszym kraju, gdzie trudno o profesjonalną usługę psychoterapeutyczną. Wielu psychoterapeutów wolałoby mieć pacjentów w stacjonarnym gabinecie, jednakże nie zawsze jest to możliwe, w takich przypadkach powstało nowe rozwiązanie, nowa profesjonalna usługa psychoterapia online. Psychoterapia online może być tak samo skuteczna, jak stacjonarne usługi, ma nawet swoje zalety, można z niej korzystać bardziej anonimowo co mieszkańcom małych miejscowości, gdzie wszyscy się znają, może być bardzo na rękę.

Dodatkowym atutem psychoterapii online jest możliwość znacznie większego wyboru specjalności psychoterapeuty. Przykładowo przyjrzyjmy się psychoterapii psychoanalitycznej, psychodynamicznej, czyli psychoterapii uwzględniającej wgląd w nieświadomość. Jest to paradygmat psychoterapii dający jedną z największych skuteczności, co zostało poparte badaniami*. Tacy psychoterapeuci są zwykle bardzo trudno dostępni, takie gabinety funkcjonują tylko w dużych miastach, takich jak Warszawa, Kraków itd., mieszkańcy małych miejscowości praktycznie nie mają możliwości dostępu do takich specjalistów. Jedynym rozwiązaniem, tak naprawdę zostaje właśnie psychoterapia online.

Z pomocą tu przychodzi na przykład Centrum Psychoterapeutyczne Adiuta w Warszawie, jedno z największych w Polsce centrów skupiających psychoterapeutów pracujących w oparciu o wgląd w nieświadomość. Terapeuci zatrudnieni w gabinetach Adiuta, mimo że sami woleliby przyjmować pacjentów offline, udostępnili także pomoc psychoterapeutyczną online. Dzięki takiemu zabiegowi, głęboka psychoterapia uwzględniająca wgląd w nieświadomość dostępna jest dzisiaj w każdym miejscu w Polsce, mogą z niej korzystać pacjenci nawet z tych najmniejszych miejscowości.

Jak wygląda psychoterapia online?

Podczas psychoterapii online sesja terapeutyczna odbywa się w formie wideorozmowy. O wyznaczonej godzinie należy stworzyć wokoło siebie spokojne, niezakłócone otoczenie, być w pomieszczeniu samemu, wyciszyć telefon i upewnić się, że osoby, które z nami mieszkają, nie będą przeszkadzać nam przez 50 minut sesji terapeutycznej. Należy także upewnić się, że posiada się odpowiedni dostęp do internetu, laptopa z kamerą, tabletu lub telefonu komórkowego. Warto tu także pamiętać, że dobrze jest korzystać ze słuchawek wyposażonych w mikrofon. W wyjątkowych przypadkach, np w przypadkach słabego łącza możliwa jest terapia przez telefon.

Same zaś zasady kontraktu psychoterapeutycznego, pozostają takie same jak w przypadku psychoterapii tradycyjnej. Wszystko zatem odbywa się po kolei, najpierw pacjent przechodzi przez proces konsultacji, następnie zaś podejmuje się decyzje o podjęciu psychoterapii.

* Skuteczność psychoterapii – Badania nad psychoterapią – https://psychoterapeuta.xyz/skutecznosc-psychoterapii/

Powiązane wpisy

Pozostaw komentarz

1 + 4 =