Poliuretan regeneracja, czyli jak odmłodzić wysłużone koła

Odkąd koło przestało być jedynie figurą geometryczną, a stało się konkretnym rozwiązaniem technicznym i ważnym elementem wykorzystywanym podczas konstruowania pojazdów, zaczęto szukać sposobów na udoskonalenie tego pomysłu. Bo chociaż ważny jest zasadniczy efekt, czyli możliwość wprawienia w ruch konkretnego sprzętu, równie istotna jest jakość takiej jazdy. Żeby wyeliminować zbędne wstrząsy i pomóc kołu lepiej trzymać się podłoża, w pewnym momencie rozwoju techniki wymyślono gumowe opony. Ale jak się okazało, nie był to koniec poszukiwań.

Poliuretan regeneracja – co to za usługa?

Guma albo wypełniona powietrzem gumowa opona rzeczywiście odpowiadała na wiele oczekiwań użytkowników kół. Jednak dalszy rozwój nauki i przemysłu pozwolił zastąpić naturalną gumę nowocześniejszym rozwiązaniem. Takim, które jest jeszcze łatwiej dostępne, tańsze, a nawet bardziej niezawodne.

Praca kilku pokoleń chemików doprowadziła do opracowania metody poliaddycji. To taki rodzaj polimeryzacji, który pozwala tworzyć substancję syntetyczną w całkowicie kontrolowany sposób i bez żadnych efektów ubocznych. Tak powstaje poliuretan, który szybko okazał się odpowiedzią na wiele potrzeb nowoczesnego świata i rozwijającej się gospodarki. Obecnie można go spotkać niemal wszędzie – w ubraniach, zabawkach, materiałach izolacyjnych, nawet w statkach kosmicznych. Bardzo dobrze znają go także użytkownicy kół, ponieważ świetnie się sprawdza jako powłoka powierzchni tocznej.

Koła oblane poliuretanem to już stały element asortymentu współczesnych producentów kół. Substancja, którą potocznie nazywa się sztucznym kauczukiem, ma zalety naturalnej gumy, a jednocześnie jest niezwykle wytrzymała na różne czynniki zewnętrzne, jakie mogą na nią oddziaływać. Wzbogacone o niego koło przejedzie przez podłoże zalane wodą, a nawet rozpuszczalnikami i innymi odczynnikami chemicznymi. Będzie pracować przy bardzo niskich i bardzo wysokich temperaturach. Poliuretan nie boi się regularnej i wytrwałej pracy ani upływu czasu, nawet nadmierna eksploatacja odbije się na nim dopiero po dłuższym czasie. A w razie potrzeby potrafi się odmłodzić.

Poliuretan regeneracja to usługa, której warto wypatrywać u producentów kół. To sposób na to, żeby nie rozstawać się z używanymi kołami przez naprawdę długi czas. W sytuacji, gdy poliuretanowa powłoka się zetrze, wystarczy poprosić o zastąpienie wysłużonej warstwy zupełnie nową – a przy tej okazji można poprosić o wyprodukowanie poliuretanu o konkretnych parametrach i właściwościach, stopniu gęstości i elastyczności.

Artykuł powstał we współpracy z: Poliuretany Czaniec.

Powiązane wpisy

Pozostaw komentarz

12 − dziewięć =