Jak dobrać odpowiednie części zamienne do swojego samochodu?

Rosnące ceny transportu i ogólnie utrzymania samochodu, skłaniają do szukania oszczędności. Czy na naprawach warto oszczędzać? Czy kupując zamiennik mamy gwarancję dostatecznie długiej eksploatacji? Wreszcie: skąd mieć pewność, że kupowany element faktycznie się sprawdzi? Niniejszy tekst odpowie na te pytania.

Pozornie proste kupowanie przez Internet

Wiele przedmiotów kupujemy dziś za pośrednictwem Internetu. Części samochodowe nie są tu wyjątkiem. Pamiętajmy jednak, że zamawianie części przez sieć wymaga pewnej wiedzy. W teorii ich odpowiedni dobór powinien być prosty. Przecież wystarczy znać markę i model auta i, co oczywiste, nazwę poszukiwanego elementu. Tyle w teorii. Praktyka pokazuje, że to dopiero początek potrzebnych informacji. W przeciwnym razie dopiero co kupioną część będziemy musieli wymienić. Albo, co gorsza, kupić kolejną, bo sprzedawca odmówi jej przyjęcia, zasłaniając się śladami montażu. Ważnymi informacjami okażą się również: moc silnika, rok produkcji, niekiedy też wyposażenie. Dopiero uzbrojeni w dowód rejestracyjny, mamy niemal pewność, że kupimy właściwy element.

Zamienniki, czy części producenta – odwieczny dylemat

Nie brakuje opinii, jakoby pełnię bezpieczeństwa do spółki z bezawaryjną pracą samochodu dawały wyłącznie części kupione za pośrednictwem autoryzowanych stacji obsługi, bądź w dobrych sklepach motoryzacyjnych. Według tej teorii gwarantem udanej eksploatacji jest znaczek producenta wybity na kupowanym podzespole. Faktycznie decydując się na części samochodowe ASO, mamy absolutną pewność, że dostaniemy towar całkowicie zgodny z  wymaganiami producenta. Wydamy co prawda więcej, ale problem ewentualnego zwrotu zakupionego elementu w ogóle nie będzie istniał. Prawdą jest jednak także to, że wybierając zamiennik dobrej jakości, ryzyko wpadki ograniczamy do minimum. Płacimy przy tym mniej niż w przypadku zakupów w autoryzowanych stacjach.

Uwaga na zamienniki słabej jakości

W tym przypadku doskonale sprawdza się znane wszystkim powiedzenie: „chytry dwa razy traci”. Sklep motoryzacyjny, do którego się udamy, może mieć w ofercie zamienniki tańsze i droższe. Jeśli wydaje nam się, że wybierając najtańszą opcję, faktycznie zaoszczędzimy pieniądze, możemy być w błędzie. Może się okazać, że nabyty przez nas zamiennik będzie źródłem nie lada problemów. Brak dopasowania, widoczna już z daleka licha jakość będą wiązały się z następnymi wydatkami. Nawet jeżeli wybrana przez nas „taniocha” będzie pasować, istnieje duże ryzyko, że rozpadnie się naprawdę szybko. Taka decyzja (podyktowana przecież oszczędnością) na dłuższą metę okaże się nieopłacalna.

Podsumowując…

W samochodach nowych bądź prawie nowych nie powinniśmy oszczędzać na częściach zamiennych. Jeżeli jednak poruszamy się leciwym, bądź po prostu wysłużonym autem, zakup części ASO może budzić poważne wątpliwości. Postawienie na zamiennik nie jest niczym złym. Chodzi tylko o to, by nie kupować opcji najtańszej z możliwych. Wiele elementów znajdziesz na naszej stronie. Jeśli szukasz części do busów w Gorzowie Wielkopolskim, to świetnie trafiłeś. Oferowane przez nas komponenty znajdziesz takie w Bydgoszczy, czy Radomiu.

Powiązane wpisy

Pozostaw komentarz

dwadzieścia − 15 =